Çip takmanın 31 Aralık’ta sona ermesi ve kısırlaştırmanın ise askeri ücrete gelen zam sebebiyle herkes zamdan etkilenmemek için veterinere akın etti.Veterinerler doluluk nedeniyle artık randevu sistemiyle çalışmaya başladı. Yaklaşık 1 saat süren çalışma ile kediler ağrısız ve acısız şekilde operasyona alındı, çip takılarak kısırlaştırıldı. 

Veteriner Gökmen Koç, “Çip takmanın yoğunluğu 31 Aralık’ta sona ermesi. 31 Aralık’ta sona ereceği için son hafta özellikle yoğunluk var. Artık randevu sistemiyle almaya başladık. Kısırlaştırmaya da çok yoğunluk var. Yaklaşık 25’in üzerinde kısırlaştırma randevusu var. Bununda sebebi askeri ücrete yapılan zam. Bizimde sene de bir kere yaptığımız askeri ücret güncellemesi. Hasta sahipleri de yeni zamlardan etkilenmemek için yoğunluk yaşanıyor. Onlarda haklı sonuçta bu zam gelecek. Kısırlaştırmaları randevu işe yapıyoruz. 1 saat içinde dişi erkek kedi köpek farketmeden yapıyoruz ameliyatları. 
2018 yılında yasalaşmıştı. Devletimiz bu senenin sonuna kadar olmazsa olmaz dedi. Çünkü pandemiyle sokağa bırakılan hayvanlar olsun. Çünkü Avrupa da çip takımı bayadır var. Bizde bu senenin sonuna kadar çip takma zorunluluğunu yerine getirmek zorundayız. İnşallah bu senenin sonuna kadar hem kısırlaştırmayı hemde çip takmayı yerine getireceğiz. Kısıtlaştırmanın ücreti minimum erkek kedi Şuan ki fiyatı 800-1000 TL arasında değişiyor. Kg’da farketiyor. Yüzde kırk yüzde elli bandın da olacak. Oda kısırlaştırma 1300-1400 TL bandına yükselecek”dedi.

ZONGULDAK'TAN DEPREM BÖLGELERİNE GİDECEK YARDIMLAR İÇİN ÖNEMLİ DUYURU ZONGULDAK'TAN DEPREM BÖLGELERİNE GİDECEK YARDIMLAR İÇİN ÖNEMLİ DUYURU

Haber; Batuhan DARAKCI