Zonguldak Valiliği, Zonguldak Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zonguldak Dernekler Federasyonu(ZONDEF)tarafından 27-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe sahilinde Zonguldak Tanıtım günleri düzenlendi.

Tanıtım günlerinin açılışına, Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Ak Parti Milletvekili Hamdi Uçar, CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, MHP İl Başkanı Varol Demirköse, MHP MYK Üyesi Murat Kontra, İyi Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, Zonguldak Belediye Meclis Üyeleri, Gökhan Çüteli, Samet Ayvaz, Yusuf Deniz, TSO Başkanı Metin Demir, Zonguldak Kızılay Başkanı Murat Kanlı, ZONDEF Başkanı Ziya Öncan ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından program başladı. 

Ardından Abdullah Dedeli tarafından Amasra’da Grizu faciasında yaşamını yitiren 41 madencinin ruhuna Kuran-ı Kerim telaveti gerçekleştirildi.

ZONGULDAK’IN SELAMINI GETİRDİK”

MOTOSİKLET YOLA DEVRİLDİ: 1 YARALI MOTOSİKLET YOLA DEVRİLDİ: 1 YARALI

Zonguldak Vali yardımcısı Yıldırım Uçar”Türkiye Taş Kömürü müessesemizde elim bir kaza sonucu 41 insanımızı,madencimizi, emekçimizi kaybettik Allah’tan rahmet diliyorum kalanlara baş sağlığı diliyorum. İçinde bulunduğumuz hafta biliyorsunuz kuruluşunun 99. yılı icra ettiğimiz bir hafta başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak şehitlerimizi gazilerimizi minnetle şükranla anıyorum. Şimdiden Cumhuriyet bayramınızı kutluyorum. Zonguldak’tan enerjinin başkentinden Zonguldaklılar‘ın selamını İstanbul’daki Zonguldaklılara götürmüş bulunuyoruz. Bugün ikincisinde bir aradayız destek veren başta İstanbul Valiliği sayın İstanbul Valimiz İstanbul Büyükşehir belediyesi sn Büyükşehir belediye başkanı olmak üzere bu imkanı sağlayan ben yine bu organizasyonu yapan Zonguldak dernekler federasyonu başkanı sayın başkan olmak üzere bütün üyelerine teşekkür ediyorum. Tabi bu tanıtım günlerinde gerçekten iyi tanıtım yapmak gerekiyor sayın valim Mustafa Tutulmaz göreve geldikten sonra biz Zonguldak da özellikle turizim anlamında çalışmalar yapmaya başladık. 

“ZONGULDAKLILAR BULUŞUYOR ADI ALTINDA BİRLİKTEYİZ”

Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar” Bugün ikincisini organize ediyoruz. Zonguldaklılar buluşuyor ismi altında bugün birlikteyiz beraberiz. Yani burada bölgemizin sivil toplum örgütleri, bürokrasisi, iş dünyası, siyasetçisi hepsini bu taşın altına elini koyması gerekiyor. Zaman zaman büyükşehirlere gidiyoruz daha önce yok Antepliler buluşuyor, Kayserililer buluşuyor ismi altında çeşitli etkinlikler yapılıyor ben de kendi kendime dedim ki Zonguldaklıların böyle özel günleri yok etkinlikleri yok Zonguldaklıların hepsi Türkiye’nin çeşitli illerinde çalışan emek veren gurbete gitmiş vatandaşlarımız var özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde bu kadar insanımızın olması bu insanlarımızı bir araya getirmek geleneklerimizi, göreneklerimizi, kültürümüzü yaşatılması adında yapılması gereken etkinlikler niye yapamıyoruz zaman zaman hayıflanırdım işte bu boşluğu çok kıymetli kardeşlerimiz, arkadaşlarımız toplanarak bizleri bir araya getirdiler iki yıldır bu etkinliği yapıyorlar. Emeklerinden dolayı çabalarından dolayı teşekkür ediyorum sağ ol ziya başkanım. Zonguldak, Bartın, Karabük büyük  Zonguldak diye adlandırdığımız bölgemize zaman zaman acılar yaşadık durumlar yaşadık deniz vekilimizin dediği gibi maden şehrinde ben de askerden yeni gelmiştim o dönemlerde o acılara, dramlara bizzat yaşamış birisiyim. Amasra’da yaşadığımız 41 emekçimizi, kardeşimizi kaybettik. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun kalanlara sabırlar versin diyoruz. Elbetteki bir daha bu acılarını yaşanmaması için gereken tedbirlerin alınması adına siyaseten de bizlerin yapmış olduğu çabalar var, gayretler var Oluşturulmuş adli süreç devam ediyor. Bu nedenle bu sürecin hassasiyetle yönetilmesi adına çok detaylı temas etmek istemiyorum ama acımız büyüktür acılar paylaşılarak azalır. Biz de siyasi parti ayrımı gözetmeksizin olayın başından sonuna kadar hepimiz bölgede birlikte beraber olduğumuz kardeşlerimiz var.Rabbim böyle acıları bir daha ülkemize, milletimize yaşatmasın diye temenni ediyoruz,dua ediyoruz. Tekrar bu programı yapan, emeği geçen bizi bir araya getiren herkese teşekkür ediyorum.

ZONDEF BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR

ZONDEF Başkanı Ziya Özcan” Zonguldak dernekler federasyonu olarak 10 yıl önce Ali Rıza kiremitçi başkanlığında kurulan fedarasyonumuz bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinliği Maltepe’de gerçekleştiriyoruz. Maden ocağının kurulmasında desteği olan TSO başkanımıza teşekkür ediyorum. TTK müdürümüze ve ekibine maden Ocağı kurulurken çok yardımları oldu emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Bizim hayalimizdi madenci torunları olarak bunu gerçekleştirdik bu hayali gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Maden şehri olduğumuz için Maden şehitlerimizi rahmetle anıyorum şu an tedavi gören yaralı madencilerimize şifa diliyorum.

“ZONGULDAK’I TANITMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı” Hep bir aradayız bugün çok mutluluğum. Zonguldak’ı tanıtmak Zonguldak ruhu ve bilincini zonguldak’ın dışındakilere de anlatmak çok önemli. Bu toplantıların bu günlerin çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Çaycuma şu an Türkiye’nin en büyük projesinin yapıldığı yer biliyorsunuz. Bütün Türkiye’ye doğalgazın Çaycumadan ulaşması büyük önem taşıyor diye düşünüyorum bunun yanında Filyos vadisinin korunması da çok önemli yer taşıyor bunuda belirtmek istiyorum. Ayrıca Çaycuma mozaikleri de henüz aktif hale gelmedi bu mozaiklerde aktif hale gelince inşallah daha da güzel olacak. Bu projeyi hayata geçiren herkese teşekkür ediyorum.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz “Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlik yüreğimizin çoşkusuyla gelmemiz gereken bir etkinlikti ancak 13 Ekim günü yüreğimize ateş düştü. Yaşanan maden faciasında 41 madencimiz can kaybı yaşadı ellerimizden katı gitti. Geri de aileleri kaldı, çocuklar babasız kaldı. Biz araştırma komisyonu kurduk ilk toplantımız dün gerçekleşti konun aydınlatılması ve tekrar etmemesi için siyasi parti ayrımı yapmaksızın elimizden gelenin en iyisini yapmak için uğraşacağımıza söz veriyorum. Aileleri bize emanet, çocukları bizlere emanet bir gelecek kaygısı yaşanmadan yüzlerini güldürmek bizim görevimiz. Tabii bu yaşanan maden faciası ilk değil. Ben Kozlu ilçesinde büyüdüm bir sabah kalktığımda 263 madencinin hayatını kaybettiğini ve çevremde bulunan arkadaşlarımın da babasız kaldıklarına şahit oldum. Bizim Zonguldaklılar olarak ortak aşılarımız o kadar çok ki zannetmiyorum ki başka bir ilde böyle bir bağ olsun. Bizi burada bir araya toplayan herkese teşekkür ediyorum.