Valilik önündeki çelenk törenine Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkan Vekili Yusuf Deniz, Vali Yardımcıları, daire müdürleri ve protokol üyeleri katıldı. 
Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yapmak üzere Belediye Başkan Vekili Yusuf Deniz kürsüye geldi. 
Deniz’in açıklaması şöyle: 
“Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 102’nci yıl dönümünde sizlerle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk ve onur duyuyorum. 

“EN DEĞERLİ HAZİNE VATAN TOPRAĞIDIR”

Şüphesiz, en değerli hazine vatan toprağıdır. Ulusumuz, Anadolu'da ulusal kurtuluş ve bağımsızlık hareketi başlatmış ve uzun süren mücadeleler vermiştir. İşte tam da 102 yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Fransız işgalinden kurtarılan şehrimiz, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra vatan topraklarının işgali sırasında taş kömürünün önemini bilen Fransızlar tarafından işgal edilmişti. Zonguldak halkının, milli birlik ruhu karşısında Fransızlar, 21 Haziran 1921’de şehri terk etmişlerdir. Zonguldak, 1 Nisan 1924’te vilayet olmuş ve ‘Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il’ olma unvanını almıştır. 

“HER KARIŞ TOPRAĞINDA ALIN TERİ VE EMEK VARDIR”

Emeğin, emekçinin ve enerjinin başkenti ilimizin, her bir karış toprağında alın teri ve emek vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimizi ziyareti sırasında ifade ettiği gibi; ‘Zonguldak’ın derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak’ta o kadar çok kıymetlidir.” sözleri ile de bu kıymeti ifade etmiştir. 
İlimiz kömürle var oldu, hayat buldu ve şimdi de enerji kenti olma vasfıyla tüm Türkiye’ye güç vermeye hazır bir şehir haline gelmiştir. 21 Nisan’da ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda tarihi bir adımı olan Karadeniz gazının devreye alınması törenine hep birlikte şahitlik ederek, bu gururu milletçe yaşadık. 
Artık şehrimizin, Türkiye’nin enerji geleceğinde çok önemli bir rol oynayacağına yürekten inanıyor, yine bir doğal enerji kaynağı olan kentimiz ile ülke ekonomisinin lokomotifi olma onurunu yaşıyoruz. 
Bu vesile ile Karadeniz’in derinliklerinde bulduğumuz yerli ve milli gazın ülkemize ve aziz milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. 
Milletimizin iradesi ile yanan bu ateş, Türkiye Yüzyılı’nda her evi her yüreği ısıtsın, önümüzü aydınlatsın inşallah. Bu güzel coğrafyanın emsalsiz güzelliklerini bünyesinde barındıran, yeraltı zenginlikleriyle Türkiye’yi ısıtan şehrimizin, omuzlarına yüklediği değişim ve gelişim ivmesinin paydaşı olmak için Zonguldak’ımıza değer katan hizmetlerimize yenilerini de ekleyerek, tarihi misyonumuzu el birliği ve dahası gönül birliği ile ilimizi örnek bir şehir haline getirmeye gayret ediyoruz.  Görev süremiz boyunca, ilk günkü heyecanımızı ve azmimizi kaybetmeden aksine daha da artırarak şehrimizin ihtiyaçlarını belirledik ve bu doğrultuda çalıştık. Sosyal belediyecilikte ilkleri gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız ile çözüm odaklı hizmetlerimizin şehrimizin her noktasına ulaştığı, yaşam kalitesi yüksek bir kent oluşturma gayretimizle beraber kent estetiğini geliştirecek düzenlemeler yaparak, Türkiye Yüzyılı’nda da şehrimizi yepyeni bir görünüme kavuşturmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, 21 Haziran Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 102’nci yıl dönümünü ve Uzun Mehmet’i Anma Günü’nü canıgönülden kutluyor, Uzun Mehmet başta olmak üzere, kahramanlıklarıyla tarihe mâl olan Aziz Şehitlerimizi ve bu uğurda can veren tüm maden şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum.”
Günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunmasının ardından halk oyunları gösterileri sergilendi. 


Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN