Uzun Mehmet’i Anma Günü nedeniyle Uzun Mehmet Anıtı önünde çelenk sunum töreni düzenlendi. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Amelebirliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) ait çelenkler, Uzun Mehmet Anıtı’na bırakıldı. 
Törene; Törene; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkan vekili Yusuf Deniz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş ve daire müdürleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı, GMİS Genel Sekreteri Yener Arslanbuğa yaptı. Arslanbuğa, taşkömürünün önemine değinerek günün anlamı hakkında konuştu. Arslanbuğa; “TTK’ya işçi alımı ile ilgili süreç devam ediyor. Cumhurbaşkanımıza, enerji Bakanımıza, çalışma Bakanımıza ve TÜRK-İŞ Genel Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.
Bizler daha iyi şartlarda daha çok üretim yapabilmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. TTK norm kadro ve tam kapasiteyle çalışana kadar Türkiye’nin TTK’ya ihtiyacı olduğu, TTK ve MTA gibi yerli ve milli kaynaklarımızı ekonomiye kazandıran kurumlarımıza daha çok sahip çıkılması gerektiğini her fırsatta anlatmaya devam edeceğiz. 175 yıllık üretim tarihimizi ve sendikamıza anlatmaya devam edeceğiz. 77 yıllık mücadele tarihi ülkemizin geleceğine ışık tutuyor. Tüm sorunlarımızı bu tecrübe ışığında çözeceğiz.” dedi. 

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN