Kahramanmaraş merkezli 11 ilde 6 Şubat‘ta meydana gelen depremlerde şehit olanlar için Zonguldak’ta Orman  Bölge Müdürlüğü tarafından oluşturulan deprem şehitleri hatıra ormanına 200 adet  fidan dikildi.


Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi Erenköyde düzenlenen fidan dikim törenine Zonguldak’ta bulunan depremzede aileler de katıldı.


Deprem Şehitleri anı ormanının açılışı istiklal marşı ve saygı duruşunun ardından okunan Kur’an-ı Kerim ile başladı.


21 Mart dünya ormancılık günü ve orman haftası etkinlikleri kapsamında Zonguldak Çaycuma ilçesine bağlı Erenköyde tamam maraş merkezli 11 ilde meydana gelen depremde hayatını kaybeden deprem Şehitleri anısına fidan dikildi.

Fidan dikim törenine Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Abdurahim Alan,Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Çaycuma Kaymakamı Mehmet Göze, Zonguldak İl jandarma Komutanı kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, Bülent Ecevit Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Hakan bakkal, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Şenol Ayyıldız, sanayi ve teknoloji il müdürü Yaşar Karaman, depremzede aileler ve vatandaşlar katıldı.

VALİ TUTULMAZ, DEPREMLERDEN DERS ALMAMIZ GEREKTİĞİNİ HATIRLIYORUZ


Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, “ Bugün Nevruz, yeni yıl. aynı zamanda ormancılık günü.  Orta Asya’dan bu tarafa gerek Türk dünyasında gerekse kardeş topluluklar da baharın simgesi olarak kabul edilir, birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe vesile olması dilenir.
Biz de bugün burada bir taraftan Nevruzu kutluyoruz, bir taraftan da ormancılık günü nedeniyle etkinlik yapıyoruz.
Taraftan da kısa süre önce ülkemizin 11 vilayetinde ciddi bir şekilde hasara neden olan deprem dolayısıyla şehit verdiğimiz kardeşlerimizin anısına fidan dikiyoruz.
Onları hayır ile yat ederken bir taraftan da bundan ders almamız gerektiğini bu vesileyle bir kez daha hatırlıyoruz” dedi. 

BAYRAKTATOĞLU, 184 YILLI ORMAN TEŞKİLATI OLARAK GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, “21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası kapsamında 6 Şubat 2023 Deprem Şehitleri Ormanı Fidan Dikim’ etkinliğimize, hepiniz hoş geldiniz. 
Başta Sayın Valimiz olmak üzere, bu mutlu günümüzün heyecanına ortak olan herkese hassaten şükranlarımı ifade etmek istiyorum.
Ormanları geçmişin mirası değil, geleceğe emanet olarak düşünmek zorundayız. İşte tam da bu güzelleştirme azmi ve arzusuyla,184 yıllık orman teşkilatı olarak, gece gündüz demeden yazın köz, kışın buz üzerinde sadece ormanı korunmasında değil her türlü afette milletimizin yanında olan insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla çalışıyoruz.
 Maalesef 6 Şubat 2023 tarihinde dünyada eşine rastlanmayacak ardı ardına iki büyük deprem meydana geldiği Merkez üssü Kahramanmaraş İlimiz olan 11 ilimizde ve 62 İlçemizde etkili olan hepimizi yasa boğan deprem afetiyle karşı karşıya kaldık.
 Bu vesileyle ASRIN FELAKETİNDE hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet yaralanan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Depremin meydana geldiği  6 Şubat 2023 tarihinde saat: 04:17 ‘den itibaren teyakkuza geçerek 06:19 ‘da ilk olarak 13 kişilik ORKUT Ekibimizi AFAD KOORDİNESİNDE deprem bölgesine yola çıkardık. Akabinde 30 adet iş makinesi, 48 adet pikap, 4 arazöz, 3 su ikmal aracı, 100 adet çadır, 100 adet soba ve 261 personelimizi gönderdik.
Ayrıca; 2 yemek şirketiyle anlaşmak suretiyle Hatay İli Hassa İlçesinde yemek vermeye başladık. Yine Adıyaman Merkez İlçesinde kendi personelimizle seyyar mutfak oluşturmak suretiyle depremzede kardeşlerimize yemek hizmeti vermekteyiz.  Araç ve gereçlerimizle Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman İlerimize halen gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.
 Deprem afetinin yaşandığı ilk günden itibaren yoğun kış şartlarının yaşandığı illerimize Zonguldak, Karabük ve Bartın Valiliklerimiz koordinesinde trenle ve karayolu ile toplam 5.742 ster (4.600 ton) yakacak odun ve 203 m3 tomruk gönderdik.
 21 Mart gününün ülkemiz ve milletimiz için ayrı bir anlamı var. Milletimizce bolluk ve bereketin simgesi, bizlere huzur ve mutluluk veren baharın müjdeleyicisi hem de 21 Mart Kuzey Yarım kürede doğanın yeniden canlanıp, güçlenip, derlenip toplanmasının bir başlangıcı olarak yıllarca bu günü Nevruz’u (yeni gün) Türk dünyası olarak sevgi, barış, kardeşlik, dostluk ve birlik ve beraberlik ruhuyla bugüne kadar kutladık ve kutlamaya da devam ediyoruz.
Bugün, Birleşmiş Milletler tarafından 1971 yılından itibaren Dünya Ormancılık Günü olarak ilan edilmiştir. Dünyanın en önemli doğal kaynaklarından biri olan ormanların, korunması ve geliştirilmesi için halkımızda duyarlılık oluşturmak adına 1975 yılından beri de ülkemizde kutlanmaktadır.
 Bir kez daha anlıyoruz ki  temiz, solunabilir havanın ve içilebilir suyun en önemli depo kaynağı ormanlardır. Ormanlar azaldıkça, kaliteli solunabilir havamız ve içebilir sularımız da azalmaktadır.  Kısacası Orman varsa hayat var dır.
Gelecek nesillere temiz, yaşanabilir bir çevre bırakmak amacıyla Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz olarak orman alanlarımız artırmak ve geliştirmek için yoğun çaba içerisindeyiz. Biliyoruz ki ormanlar bizlere geçmişten kalan miras değil, gelecek nesillerin emanetidir. Yeşil Vatan için ne kadar çok fidanı toprakla buluşturursak geleceğe o kadar yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmış oluruz.
 2003-2021 yıllarında 103 Milyon Fidanı toprakla buluşturulduk. 2022 yıl sonu itibariyle 262.000 adeti dikim olmak üzere 18.300.000 fidan toprağa kavuştu.
 Her yıl ortalama 2 Milyon Adet fidan üretiyoruz. 2022 yılında 2.477.000 adet fidan ürettik. Fidanlığımızda üretilen tür sayımızı 142 türden 150  türün üzerine çıkardık. 2023 yılında 2.500.000 adet fidan üreteceğiz.
2002 yılında gerçekleştirilen odun dışı orman ürünleri üretimini 2022 yılında 29 kat arttırarak bölge ekonomisine 450 milyon TL, orman köylümüze ise 350 milyon TL katkı sağladık.
 Ormanlardan Sadece Odun Değil Sağlık da Üretiyoruz,
 Ormanın bir bereket kaynağı olduğu bilinciyle orman köylümüze destek olacak çalışmalarımıza devam ediyoruz.
 Dünya Defne ihracatının % 90’nını gerçekleştiren ülkemizde 2022 yılın 46.300 ton olan üretimin 24.997 tonu (%54) bölgemizden gerçekleştirilmiştir.
 Orman Genel Müdürlüğümüzün 2022 yılı üretimi 725.000 kg olup (% 13) 92.000 kg reçine bölgemizden karşılanmıştır. Büyük bölümü yurt dışından ithal edilen REÇİNE üretimi ile milli ekonomiye 9.200.000 TL kazandırılmıştır.
 Kurduğumuz  bal ormanları sayesinde  kestane balı üretiminin %20’ı, Bölgemiz tarafından karşılanmaktadır. 2022 yılında 115 ton kestane balı üretilirken hane başına 90.000 TL gelir elde edilmiştir.
 Aynı zamanda Orman köylüsü kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yaparak ev ekonomilerine destek vermeleri amacı ile kozalak pekmezi, kızılcık marmelatı ve tarhana yapımı, gibi birçok alanda mikro krediler verdik.
2022 yılında 282 aileye 22.420.000 TL Kredi ve hibe desteği sağladı. 2023 yılında 425 aileye 30 Milyon TL Kredi ve hibe desteği sağlayacağız.
 
Yeşil Vatan gayesiyle çıktığımız bu yolda toprağımıza da sahip çıkıyoruz.
 
İklim değişikliği, erozyonla mücadele, çığ kontrolü, sel kontrolü ve yeşil kuşak baraj çalışması gerçekleştiriyoruz. Zonguldak İli Alaplı İlçesi Gümeli Beldesinde Gümeli Deresi Havzaları Sel Kontrolü Uygulama Projesi ihale edilmiş olup 7 adet Harçlı Islah Sekisi, 2 Adet Kutu Menfez, 5 Adet Miks Eşik ve 1 Adet Kutu Gabion yapım çalışmalarını tamamladık. 8.300 dekar alanı koruma altına aldık.
 Bütün bu çalışmalarımızın; Orman Genel Müdürlüğümüzün en alt kademesinden en üste kademesine kadar, Türk ormancısının fedakâr ve korkusuz mücadele ruhunun ve vatan toprağını koruma anlayışının bir tezahürü olduğunun altını özellikle çizmek isterim. Bu vesileyle yeşil vatan uğrunda canlarını feda eden 134 orman şehidimizi de rahmetle anıyorum.
 Anayasamızın 169. Maddesinde de belirtildiği üzere ormanlarımız, anayasal hukukun güvencesi altındadır.
 İşte saydığım bütün bu emek ve özveri isteyen ağaçlandırma faaliyetlerimizi, “Ormanı Korumak, Vatanı Korumaktır.” düsturundan hareketle, orman teşkilatımız olarak, gece-gündüz çalışarak daha yaşanabilir bir dünya için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.
 Tabi bütün hedeflerimizi, milletimizle ve tüm insanlıkla paylaşıyor, her bir fidanımızın öyküsünü daha anlamlı hale getirmeyi arzu ediyoruz.
 Birazdan  beraber dikeceğimiz fidanlarla, inşallah geleceğe can verecek, dünyaya nefes olmanın yanı sıra Deprem Şehitlerimizin aziz ruhlarını ebediyete kadar yaşatacağız.. Böylece ormanlar bizim hem süsümüz, hem de gücümüz olmaya devam edecektir” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından protokol deprem Şehitleri anısına fidan dikti. Tören şehitler anası Ormanında hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi