Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık programı öğrencileri, Sinop Lezzetleri Sempozyumu’nda elde ettikleri birinciliklerle göz doldurdu.

  BEÜ’DE ERİŞİLEBİLİRLİK FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRİLDİ   BEÜ’DE ERİŞİLEBİLİRLİK FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

13-16 Ekim tarihleri arasında Sinop’ta düzenlenen etkinlik kapsamındaki yemek yarışmasından birinciliklerle dönen öğrenciler, ZBEÜ’nün adını Gastronomi ve Aşçılık alanında da duyurdu. 2 kategoride yarışan öğrencilerden Berfun Çağlar, hazırladığı tabak ile üniversitelerarası kategoride, Fatma Zehra Aydın ise yaratıcı yöresel yemek kategorisinde birinci seçildi.

Sempozyumda açtıkları tanıtım standıyla farklı üniversitelerden gelen katılımcılara Zonguldak’ın gastronomik ürünleri olan Devrek cevizli kömeç ve beyaz baklava ikram eden öğrencilerimiz özellikle şeflerin ilgisini çekti.

Elde ettikleri başarı sonrası açıklamada bulunan öğrenciler birinciliklerini, etkinliğe katılımlarını ve unutulmaz bir deneyim yaşamalarını sağlayan Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e hediye ettiklerini ifade ederek Rektör Özölçer’e desteklerinden ötürü teşekkürlerini iletti.