Zonguldak’ın merkezinde 2018 yılında yapımına başlanılan 400 Yataklı Devlet Hastanesinin, taahhüt edilen bitim tarihinin üzerinden 655 günlük gecikme sonrasında bitirileceği yönündeki açıklamalar Ak Partili yöneticilerce, Zonguldak kamuoyuna ‘müjde mahiyetinde’ verilirken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’dan dikkat çeken bir uyarı geldi.

EMNİYET MÜDÜRÜ AKTAŞ EMEKLİ POLİSLERLE BİRARAYA GELDİ EMNİYET MÜDÜRÜ AKTAŞ EMEKLİ POLİSLERLE BİRARAYA GELDİ

Ek bina olarak planlanan 400 Yataklı Devlet Hastanesinin henüz hizmete dahi açılamadan, ana bina konumundaki Atatürk Devlet Hastanesi binasının yıkılmasının planlanmaya başlandığını aktaran Yavuzyılmaz, yıkım ekibinin şimdi de Atatürk Devlet Hastanesine göz diktiğini açıkladı.

400 yataklı hastanenin yapımında büyük yanlışlara imza atıldığını ve çevresindeki kamu binaları işgal edilerek sorunların düzeltilmeye çalışıldığını söyleyen Milletvekili, Sağlık Bakanlığını, “Yanlışı, yanlışla düzeltmeye çalışmaktan artık vazgeçin!” diyerek uyardı. Atatürk Devlet Hastanesinin mevcut binasının son derece işlevsel bir tasarıma ve kullanışlı mimari yerleşime sahip olduğunun altını çizen Yavuzyılmaz,  ülke genelinde Atatürk Devler Hastanesinden çok daha eski hastanelerin bile bugün halen kullanıldığını belirterek şunları söyledi:

“Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine ek bina olarak yapılması planlanan, Zonguldak Merkez 400 Yataklı Devlet Hastanesi İkmal İnşaatı Yapım İşi, 30.04.2018 tarihinde ihale edilmiş; ihaleyi kazanan yüklenicisine 106.729.000,00 TL bedel ile yer teslimi yapılmıştı.31.12.2020 tarihinde bitirilmesi taahhüt edilen ancak bir türlü tamamlanamayan inşaatın yaklaşık 2 yıllık gecikme ile bugünlerde tamamlanacağı açıklanırken, 400 Yataklı Devlet Hastanesi henüz hizmete dahi açılamadan, ana bina konumundaki Atatürk Devlet Hastanesi binasının yıkılmasının planlanmaya başlanıldığını tespit etmiş bulunmaktayız. 400 yataklı hastanenin yapımında yer seçimi yanlışı ile başlayan hatalar zincirine, hastaneye otopark inşa edilmemesi gibi büyük ihmaller eklenirken hastane çevresindeki kamu binaları uydurma mazeretler ile işgal edilmeye çalışılarak adeta yanlışa yanlışlar ekleniyor. Tıpkı yeni hastanenin yapılmayan otoparkı için tarihi Kız Meslek Lisesini yıkmak isteyen anlayışın bu amacında başarılı olamayınca Zonguldak için sembol yapıdaki bir başka kurumumuz olan Yayla Ortaokulu'nu yıkmaya, sipariş üzeri oluşturulan ve 1,5 yıl tozlu raflarda bekletildikten sonra devreye sokulan deprem raporları ile yeni rant alanları açmaya çalıştığı gibi, bugün aynı rant virüsünün Atatürk Devlet Hastanesine sıçradığını, yıkım ekibinin simdi de Atatürk Devlet Hastanesine aynı deprem senaryoları ile göz diktiğini duymaktayız. 1975 yılında SSK Hastanesi olarak hizmete giren Atatürk Devlet Hastanesinin mevcut binasının son derece işlevsel bir tasarıma ve kullanışlı mimari yerleşime sahip olduğu tüm sağlık camiası tarafından bilinmektedir. Ayrıca bugün ülke genelinde 1. deprem kuşağındaki illerde yer alan ve Atatürk Devlet Hastanesinden çok daha eski hastaneler bile halen kullanılmakta, binlerce hastaya şifa yuvası olmaktadır.

Buradan Sağlık Bakanlığına bir kez daha çağrıda bulunuyor ve artık yanlışı, yanlışla düzeltmeye çalışmaktan vazgeçin diyorum. Kamunun kaynaklarının ve imkânlarının Zonguldak’ın kurumlarını yıkmaya değil güçlendirmeye harcanmasını talep ediyorum.Konuyu aynı zamanda Meclis gündemine de taşımış bulunmaktayız. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz”