TTK 30’uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin 9 Haziran 2023 tarihinde imzalanmasının ardından Genel Başkan Hakan Yeşil ve Genel Merkez Yöneticileri, şube başkan ve yöneticileriyle birlikte TTK’ya bağlı üretim bölgelerini ziyaret ederek maden işçilerini bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. TTK Karadon Müessesesi Gelik İşletmesi ve TTK Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesi’nin ardından Maden Makinaları Fabrikası’nda işçilerle bir araya gelen GMİS yöneticileri, meşalelerle karşılandı. GMİS Merkez Servisleri Şubesi Başkanı Aysel Kocabaş, işçiler adına GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’e çiçek takdim etti.

14 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşen ziyarete, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’e bağlı şube başkan ve yöneticileri katıldı. GMİS Merkez Servisleri Şubesi Başkanı Aysel Kocabaş, merkez servisleri şubesinin görev bölgesindeki yerüstü işçilerinin önemli sorunlarının TTK 30’uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile çözüme kavuşturulduğunu söyledi. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve genel merkez yöneticilerine teşekkür eden Kocabaş, “Öncelikle toplu iş sözleşmesi hepimize hayırlı olsun. Genel Başkanımız Hakan Yeşil’in bu sözleşmenin güzel şekilde sonuçlanmasında emeği çok. Kendisine çok teşekkür ediyorum. TÜRK-İŞ Genel Başkanımıza, sendikamızın tüm yöneticilerine, herkese teşekkür ediyorum. Tabi bu sizin mücadeleniz ile sizin sayenizde oldu. Sizlere de çok teşekkür ediyorum.” dedi.

YEŞİL: ‘BAŞARININ SIRRI BİRLİKTE YILMADAN MÜCADELE ETMEKTİR’

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Merkez Servisleri Şubesi’nin uzun yıllardır işçi ücretleri başta olmak üzere birçok sorunu olduğunu, bu sorunların çözümü için mücadele ettiklerini söyledi. Uzun süren mücadele sonucu birlik ve beraberliği bozmayarak sonunda başarı elde ettiklerini ifade eden Genel Başkan Yeşil, şöyle dedi:

 “Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Önce inanmak lazım, önce mücadele etmek lazım, önce yılmamak lazım. Ben her zaman söylüyorum; Başarının temel taşı usanmadan yılmadan mücadeleye her şartta devam etmektir. Göreve geldiğimiz günden bu yana üzerine koya koya bugünlere geldik. Biz yukarıda nasıl mücadele ediyorsak bunun gücünü sizlerden alıyoruz. Sendikamız hangi eylem ve söylemde bulunduysa bunun en başında her zaman merkez servisleri bulunmuştur. Geçmişten bugüne kadar benim yaşadığım 3’üncü toplu iş sözleşmem. Bu 3 toplu iş sözleşmesinde bu işin bayrağını merkez servisleri sahaya inerek yapmıştır. Bundan sonra da yapacağına inancım tamdır. Biz beraber mücadele ederek bugünlere geldik.  TTK’da ve MTA’da çalışan işçiler her yerde en iyisine layıktır. Bunu her yerde söylüyorum ve bundan gurur duyuyorum. İşçi sınıfının gerçek emekçileri her zaman her yerde sizlersiniz. Bunu tüm Türkiye, yaşadığımız deprem felaketinde gördü.”

MUTLU: ‘GÖSTERDİĞİNİZ DESTEK İLE BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM’

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, toplu iş sözleşmesinde elde edilen kazanımlar hakkında işçilere bilgiler verdi. Sözleşme ile yerüstü işçilerinin taban ücretinin 15 bin TL’ye çıkarıldığını ve bu rakam üzerinden alacakları zam ve çeşitli sosyal hakları anlatan Mutlu, “Bir gün sendikal hayatınızda hayaliniz neydi deseler emin olun, ‘merkez atölyesi işçilerinin ve harici işçilerinin yüzünü gülerken görmek’ derdim. Allah’a şükürler olsun sizlerin sayesinde özellikle genel başkanımızın ve genel merkez yöneticileri ile şube yöneticilerimiz sayesinde bunu başardık. Ben gösterdiğiniz sabır için, mücadele boyunca birlik ve beraberliğiniz için sizlere yürekten teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Yerüstü işçilerimiz sorunlarının büyük çoğunluğu bu sözleşme ile çözülmüş oldu. İlk etapta taban ücretler 15 bine çekildi. Akabinde ilk 6 ay 45 zam, ikinci 6 ay için yüzde 15 + enflasyon farkı, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için yüzde 10’ar + enflasyon farkı zamlar alındı. Sözleşmenin detaylarını sizler biliyorsunuz biliyorsunuz. Bu sözleşme geçmişten bu yana gerçekten büyük mücadeleler verildi. Ben geçmişten bugüne emek veren tüm yöneticilerimize gerçekten teşekkür ediyorum. Ancak marifet iltifata tabidir. Genel başkanımız göreve geldiği günden bugüne kadar çok üstün performans sarf etti. Genel merkez yöneticilerimiz, şube yöneticilerimiz ve temsilcilerimiz onun arkasında durdu ve bu noktaya geldik. Merkez Servisleri Şubesi’nin performansı had safhadaydı. Merkez servisleri geçmişine de yakışır şekilde bu mücadeleye büyük destek verdi. Ben sizlerin huzurunda öncelikle tüm şubecilerimiz ve genel merkez yöneticilerimiz başta olmak üzere özellikle genel başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum ve sağolun, varolun diyorum.” dedi.