Zonguldak’ın Kilimli ilçesinden, Göbü, Şirinköy ve Kurt Köylerine öğrenci taşıyan okul servis aracı, Çatalağzı mevkiinden geçerken şarampole yuvarlanmış, kaza sonucunda Büşra Akın isimli öğrenci hayatını kaybederken, 17 öğrenci ve servis şoförü çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

ALTILI MASA’NIN ORTAK MUTABAKAT METNİ AÇIKLANDI ALTILI MASA’NIN ORTAK MUTABAKAT METNİ AÇIKLANDI

Zonguldak’ta büyük infial yaratan kazanın ardından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, kaza bölgesindeki bariyer eksikliklerine dikkat çekerek, olayın incelenme süreçlerini tüm yönleriyle ve büyük bir hassasiyetle takip edeceğini duyurmuştu.

CHP’li Milletvekili bugün yapmış olduğu açıklamada, kaza yapan servis aracının ve şoförünün ilgili mevzuat hükümlerinden birçoğunu karşılamadığını ve öğrencilerin seyir güvenliğini tehlikeye sokan birçok kusurun tespit edildiğini açıkladı.

Yavuzyılmaz’ın tespitleri arasında kaza yapan servis aracında öğrenciler için emniyet kemerinin bulunmadığı net bir şekilde ifade edilirken, aracın ve sürücüsünün uygunsuzluğuyla ilgili pek çok tespitin uzun zamandır görmezden gelindiği, birçok sorumlu kurumun ihmallerinin sonucu olarak da kazanın adeta göz göre yaşandığının altı çizildi.

Kazada sorumluları ve ihmali olanların soruşturulması için her türlü çabayı göstereceklerini ifade eden Milletvekili, “Bu olayı aydınlatmak hepimizin boynunun borcu, Büşra’ya ve arkadaşlarına bunu borçluyuz” diyerek şunları konuştu:

“14 Aralık tarihinde meydana gelen kaza hepimizi derinden üzdü. Olayın ardından yaptığım ilk açıklamada bölgedeki bariyer eksikliklerine dikkat çekerek, inceleme süreçlerini titizlikle takip edeceğimi değerli Zonguldak kamuoyuna duyurmuştum.

Kazanın yaşandığı günden başlayarak, gerek velilerimiz, gerek öğrencilerimiz ve gerekse taşımacılık sektöründe çalışan birçok kişiyle görüşme gerçekleştirdik. Yaptığımız araştırmalar sonrasında kaza yapan servis aracının ve şoförünün ilgili mevzuat hükümlerinden birçoğunu karşılamadığını ve öğrencilerin seyir güvenliğini tehlikeye sokan birçok kusurun meydana geldiğini tespit etmiş bulunmaktayız.

Bunlardan en çarpıcı olanı araçta öğrencilerimiz için emniyet kemerlerinin bile olmaması. Diğer yandan yine tarafımızca yapılan tespitlerde şoförün servis Araçları Yönetmeliğinde belirtilen yaş haddini aştığı görmekteyiz. Ayrıca aracın Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Trafik sigortası olmaksızın bazı dönemlerde kullanıldığı yine tarafımızca tespit edilmiştir. 

İşin daha vahim boyutu ise, öğrenci velilerinin uzun zamandır aracın, bölgenin iklim şartlarına, coğrafi koşullarına uygun olmadığını, araçta emniyet kemerinin bulunmadığını, araçtaki koltukların dahi zaman zaman sabitlendikleri yerden çıktığını defalarca yetkililere aktarmalarına rağmen hiçbir somut tedbirinin alınmamasıdır. 

Söz konusu araçtan alınan servis hizmeti ne Okul Servis Araçları Yönetmeliğine nede Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliğine uygundur. Araç söz konusu yönetmelik hükümlerindeki birçok şartı karşılamamaktadır. Bütün bu ihmalleri yıllarca dile getiren velilerin çığlığı duymazdan gelinmiş, bu felaketin taşları da tüm sorumlu kurumlarca yavaş yavaş döşenmiş, kaza adeta göz göre göre gelmiştir.

Ayrıca, dün bir kez daha kaza yerine giderek incelemelerde bulundum. Kaza öncesinde bölgeye bir oto korkuluk bariyer sistemi kurlayanlar, olay sonrasında kazanın yaşandığı yol kenarına 2 adet kırık dökük beton blok koymuşlar. Zamanında bölgede alınmayan önlemlerin adeta bir ihmal anıtı gibi orada duracaklar.

Buradan bir kez daha kazada sorumluları ve ihmali olanların soruşturulması için her türlü çabayı göstereceğimizi ifade ediyorum. Bu olayı aydınlatmak hepimizin boynunun borcu, Büşra’ya ve arkadaşlarına bunu borçluyuz.”