CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, Kırat Mahallesi Kocaosman Sokak’ta bulunan ruhsatsız maden ocağında yaşamını yitiren, cesedi de yakılmış halde bulunan  Vezir Mohammad Nourtani olayı hakkında gazetecilerin sorusunu yanıtladı. Olay karşısında üzüntüsünü dile getiren Milletvekili Ertuğrul, düzensiz göçmen konusunda geniş çaplı çalışma yapılması gerektiğini ifade etti. Milletvekili Ertuğrul’un konuyla ilgili açıklaması şöyle; 

“GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ”

Çok üzücü. Bir kere şöyle söyleyeyim; Her şeyden önce Zonguldak'ımızın isminin bu şekilde ulusal medyada öne çıkması gerçekten üzücü bir şey. Sonuçta biz madencilikle, madenci emekçi kardeşlerimizle özdeşleşmiş bir şehiriz. Türkiye'de Zonguldak denildiği zaman herkesin aklına bu geliyor ilk olarak. Böyle bir emekçi insanın bu şekilde hayatını kaybetmesi sonrasında böyle bir vahşete kurban olması gerçekten çok üzücü. Burada bunun sosyolojik zeminine de bakmak lazım. Bu insanlar ucuz işçi olarak görünüyor. Muhtemelen herhangi bir kaygı olmadan düşük maaşla orada para kazanıp ailesini geçindirmeye çalışan, çocuklarına bakmaya çalışan bir insan. Afgan bir insan hayatını kaybetti. Bu gerçekten çok üzücü bir şey. Bir kere insanlar, topraklarını bırakarak, kendi vatanlarından ayrılarak başka bir ülkede yaşamak zorunda kalıyor, çok zor bir süreç. Bir de üstüne bu şekilde Türkiye'deki ekonomik şartların zor olduğu bir ülkeye geliyorsunuz. Burada da bu şekilde kayıt dışı çalışırken maalesef kötü bir şekilde hayatınızı kaybediyorsunuz ve sonra da cesediniz yok edilmeye çalışılıyor. Bunlar kabul edilebilecek şeyler değil. Fakat niye bu hale geldik, nasıl bu hale geldik? Bu insanlar neden ülkemize geldi? Neden ülkemizde bu şartlar altında çalışıyorlar? Çalışmak zorunda kalıyorlar? Buna bakmak lazım. Göçmenleri sigortasız çalıştıracağız. Ucuz işçi olarak kullanacağız diye düşünmek insan haklarına aykırı bir durumdur. Biz partimiz olarak her zaman emeği destekleyen bir anlayışa sahibiz. O yüzden Zonguldak'ın adının böyle bir şeyle duyulmuş olması kötü. Madenci emekçilerimizin, madencilik sektörünün bu şekilde duyulmuş olması kötü. Tekrarı olmamasını diliyorum ama; Türkiye'ye bir kere daha burada insanların bu düzensiz göçmenleri ve bu göçmen insanların Türkiye'deki çalışma şartlarını ve yaşama şartlarını bir kez daha değerlendirmeye davet ediyorum herkesi.

OLAY NEYDİ?

Zonguldak’ın Kırat Mahallesi Kocaosman Sokak’ta afgan uyruklu olduğu öğrenilen Vezir Mohammad Nourtani yanmış halde bulundu. Cinayet şüphesinin olduğu olayın ardından geniş çaplı inceleme başlatıldı. 
Alınan bilgiye göre, 10 Kasım Cuma günü öğle saatlerinde bölgeden geçen bir vatandaşın ihbarı üzerine, jandarma ekipleri olay yerine sevk edildi. Yolun kenarında bulunan ormanlık alanın girişindeki cesedin yakıldığı ve vücut kısmının kömür haline geldiği görüldü. 
Cumhuriyet Savcısının yaklaşık 2 saatlik incelemesinin ardından Afgan uyruklu olduğu öğrenilen Vezir Mohammad’ın benzin dökülerek yakıldığı da iddia edildi. 
Öte yandan, Afgan uyruklu şahsın kaçak ocakta geçirdiği kazanın ardından cinayet süsü verilmek için yakılmış olabileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor. Olayın ardından  bölgedeki tüm ocaklar inceleme altına; olayla ilgili şüpheli 6 kişi de gözaltına alındı. 

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN