Sol Parti ölen devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak basın açıklaması yaptı.

Sol Parti İl Başkanı İsmail Yıldı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

ÜÇ FİDANA SAYGIYLA, ÖZLEMLE, SEVGİYLE…
Bundan 51 yıl evvel Deniz GEZMİŞ, Hüseyin İNAN, Yusuf ASLAN faşist askeri cunta mahkemeleri ve iş birlikçi parlamento tarafından idam edildiler.
Devrimci önderleri üç fidanın anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.
Onları fiziksel olarak aramızdan alarak yok ettiklerini sananlar tarihe kara bir leke olarak geçtiler. Denizler 51 senedir bu ülkenin her noktasında yaşamaya ve bu topraklarda umudumuzu, inancımızı yeşertmeye devam ediyor. Ölen onların bedenleridir, düşünceleri çoğalarak yaşıyor. Onları savunmak anti-emperyalist olmaktır. Emperyalizmin yerli işbirlikçilerine karşı mücadele etmektir.
Bizler biliyoruz ki yerli işbirlikçileri olmadan emperyalizm emellerine ulaşamaz. AKP iktidarları emperyalizme en bağlı iktidarlardır. Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanı olacak kadar ileri gitmişlerdir. Ortadoğu’nun kan gölüne çevrilmesinin ortaklarıdır. Deniz ve arkadaşları 6. Filoyu 1968 yılında Dolmabahçe’den denize dökerken, onlara saldıran ve 6. Filoya doğru namaz kılanlar da bunlardı. Ne yazık ki yerli ve milli olduklarını iddia eden yine bunlar. 30 Mart 2023 tarihinde NATO tezkeresinin oybirliği ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul ettiren de bunlar.
Buradan 30 Mart 1972 de idamları durdurmak için hayatları ile dayanışan Mahir ÇAYAN ve arkadaşlarını da selamlıyoruz.
Bizler eşit, özgür ve bağımsız Türkiye mücadelemizi onların yarım kalan şarkılarını tamamlayana dek sürdüreceğiz. Onlar; memleketin gerçek sahiplerinin, işçilerin, emekçilerin ardında sadakatle, inançla, cesaretle mücadele saflarının en önünde yürüdüler. Yollarının sonu 6 Mayıs değildir, bağımsız ve özgür bir Türkiye’dir. İdam edilmeden önce Deniz GEZMİŞ; “Yaşasın, Türk Halkının bağımsızlığı! Yaşasın, Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi, kahrolsun emperyalizm!” dedi.
Sol Parti olarak kahrolsun emperyalizm ve onların yerli işbirlikçileri demeye devam ediyoruz. NATO’dan çıkılsın. Tüm NATO ve ABD üsleri kapatılsın. Emperyalizmin güdümündeki cihatçı savaş politikaları son bulsun. Tam bağımsız, demokratik bir ülkeyi yeniden kuralım.
Denizler, Türkiye’de devrimin en güzel yüz metresini koştular. Biz de onların bayrağını kararlılıkla ve inançla taşıyoruz.  
Üç fidanı saygıyla, özlemle ve sevgiyle anıyoruz.”