Zonguldak Sahili’nde düzenlenen programa; 
Vali Mustafa Tutulmaz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Taner Dursun ve davetliler katıldı. İl Kültür Müdürü Taner Dursun, açılış konuşmasında Türk yemeklerinin kültürümüzdeki yeri ve önemine değindi. 
Ardından Vali Mustafa Tutulmaz kürsüye geldi. Vali Tutulmaz; “Bugün Cumhurbaşkanlığımızın öncülüğünde oluşturulan Türk mutfağıyla ilgili önemli bir etkinlikteyiz. Turizmin en önemli ayağı gastronomidir. Genelde kültür değeri olan yerler, bir yönüyle de gastronomi ile öne çıkıyor. Spor için gidiyorlar, kültür turizmi içim gidiyorlar, orada ne yenir diye soruluyor. 
Bizde ülke turizmimde Zonguldak olarak konuşulmaya başladık. Sınırda kalmayı aşmamız gerekiyor. Bu tür aktivitelerin artırılması gerekiyor. Genelde insanlar ziyaret ettikleri yerde farklı lezzete bakıyor, hijyene bakıyor. Gelişebilmemiz için bunların hepsine dikkat etmemiz gerekiyor. Gastronomiye hep beraber değer vermemiz ve karma değerini artırmamız gerekiyor. Sanat ve lezzet bölümüne de önem vermemiz gerektiğini söylemek istiyorum. Ülkemizin her köşesinde farklı lezzetler var. Ön plandayız. Türk mutfağı hakettiği değeri alamasada o noktaya millet olarak ulaşacağız.” dedi. 
Konuşmaların arkasından halk oyunları gösterisi sergilendi. Devrek bando ekibi de eşsiz parçalarla davetlilerin kulaklarının pasını sildi. 


Haber:Duygu ELMA ÖZFİDAN