Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Belediye Meclis Üyesi Makina Mühendisi Turgut Aydın Belediye meclisi ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaparak görüş bildirdi. Turgut Uyar meclisteki konuları ele aldı.Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a sert tepki göstererek çağrıda bulundu.Yapılan paylaşım şöyle;

“ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI SAYIN DR. ÖMER SELİM ALAN,

- 5 KAT İMARI 7 KATA, 7 KAT İMARI 12 KATA ÇIKARMAYI DÜŞÜNME….

- MADENCİYİ YÜK OLARAK GÖREN ZİHNİYETTEN UZAKLAŞ….

- MADENCİYİ CAN KURTARAN KAHRAMANLAR OLARAK GÖR …

- MADENCİ SEVGİN SÖZDE DEĞİL ÖZDE OLSUN ….

- TTK’YA İŞÇİ ALIMI İÇİN ÇABA SARFET BİZLERDE BU SEVGİNİ GÖRELİM….

- ZONGUDAK’IN PLANLAMASINI KONUNUN UZMANLARI İLE GÖZDEN  GEÇİR, 

- BİLİME VE UYARILARA KULAK VER ZONGULDAK’I DEPREM ÖNCESİ VE SONRASINA HAZIRLA.

TAKİPDEYİZ………

MART 2023  MECLİSİ  1. OTURUMU;

6  Maddelik gündemden oluşan MART  ayı Belediye Meclis Toplantısı 1. Oturumu 1 MART  2023 tarihinde gerçekleşti. 

- CHP Gurubu olarak, 10 ilimizi etkileyen, yaşanan büyük deprem sonrası eski ve yeni  biri çok binanın yıkılması ve sonucunda 45 000 in üzerinde insanımızın hayatını kaybetmesi hepimizi derinden üzmüştür. 

 a)Dünyada şiddeti bu büyüklükte deprem olup da bina yıkımının ve can kaybının yok denecek  kadar az olduğu deprem güvenliği almış Japonya ve Şili gibi ülkelerde bu sorunun nasıl çözüldüğünü incelemek,

 b)Kentimizde olası bir depremde binaların ayakta kalması ve can kaybının yaşanmaması  için alınabilecek önlemlerin neler olduğu konusunun incelenmesi ile ilgili olarak;  binaların yapılacağı yerlerin jeolojik yapılarının incelenmesi, zemin etütlerinin yapılması, binaların kat yüksekliği, statik ve mimari şartlarının gözden geçirilmesi vs. gibi hususlarda  ivedi olarak belediyemizin yapması gerekenlerin tespiti için CHP Gurubu olarak konunun tüm taraflarının katılımıyla bir komisyon kurulması için meclis gündemine alınması teklifini verdik.

c) CHP Gurubunun  bu  teklifi, CHP Gurubunun EVET oyuna karşılık; AK parti ve MHP meclis üyeleri ile Belediye Başkanın  RET oyları ile gündeme alınması teklifi  RET edilmiş oldu. 

ZONGULDAK  VE ZONGULDAKLILAR İÇİN BÖYLESİ BİR HAYATİ ÖNEMİ OLAN KONUDA BİLE , AK PARTİ GURUBU VE MHP GURUBU İLE SAYIN BELEDİYE BAŞKANI ÖMER SELİM ALAN,  KENTİNİ DÜŞÜNMEDİKLERİNİ BİRKEZ DAHA GÖSTERMİŞ OLDULAR.

TAKTİR KAMUOYUNUN

- Gündem harici söz alarak;  

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK İL TEMSİLCİSİ  YÜKSEK İNŞAAT MÜHENDİSİ SAYIN OZAN DEMİRTAŞ, imar konuları ve deprem bina ilişkileriyle ilgili teknik açıklamalar yaptı ve bu konuların Belediye Başkanının Başkanlığında  ve uzmanlardan oluşacak bir komisyon ile incelenmesi gerektiğini söyledi.

Yine şahsımda gündem harici söz alarak;

- Ozan arkadaşımızın söylediği her konunun dikkate alınması gerektiğini,

-24 Ocak 2020 Elazığ depremi sonrası, 7 Şubat 2020 tarihli Meclis oturumunda, 30 Ekim 2020 İzmir depremi sonrası 2 Kasım 2020 tarihli Meclis oturumunda Zonguldak depreme hazır mı? Sorularını sormuştum. Yine bir deprem sonrası tekrar soruyorum, Zonguldak depreme hazır mı?

- Yaşanan bu yıkıcı büyük felakette MADENCİLERİN olağan üstü gayret göstererek, korkusuzca yapmış oldukları çalışmalar uzun yıllar madencilik sektörünün her kademesinde  çalışmış biri olarak beni ve tüm Zonguldak sevdalılarını çok mutlu etmiştir. 

-Zonguldak Belediye personelini  de deprem bölgesindeki özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum. 

- Uzun yılara dayanan yeraltı madencilik kültürü ile yoğrulmuş MADENCİLERİN ülkemizde yaşanan başta 1999 depremi ve sonrasındaki diğer depremler ile en son 6 Şubat ta yaşanan büyük depremde yaptıkları tüm ulusumuzun ve dünyanın taktirini toplamış olduğunu belirttik

- Kentimizdeki bu Madencilik kültürünün ve bu kültürle yoğrulmuş insan zenginliğinin bizim için aynı zamanda çok büyük bir kazanç olduğunu, bu madenciler ile deprem sonrası yapılabilecek çalışmaların belediyemiz ile birlikte işbirliği içinde sürdürülmesi için  çalışmalar yapılmasını teklif ettik.

-AFAD’ın TAMP (TÜRKİYE AFET MÜDEHALE PLANI ) çok yetersiz ve koordinasyonsuz olduğunu depremin ilk günlerinde yaşayarak gördük. 

- SES VARDI

- İNSAN YOKTU

- İNSAN VARDI

- ARAÇ GEREÇ YOKTU.

FATİH KELEŞ MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI FATİH KELEŞ MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI

- İNSAN, ARAÇ GEREÇ VARDI.

- SES YOKTU.

 Bu planda,

- Genelkurmay  yani asker yok.

-Madenci yok, yani tüm dünyanın takdirini kazanmış korkusuz kahramanlar yok, TTK, TKİ, Özel sektör Madencileri yok, Zonguldak yok.

-Bu planın yaşananların ışığında tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

-MADENCİLİĞİ KAR GÖZLÜĞÜ İLE BAKIP ÜLKEYE  KAMBUR  GÖREN ZİHNİYETİN ÇÖKTÜĞÜNÜ BU DEPREMDE GÖSTERMİŞTİR. ACİL OLARAK TTK YA İŞÇİ ALINIP, ÇALIŞANLARIN MADENCİLİK EĞİTİMLERİ YANINDA DEPREMDE ARAMA VE KURTARMA EĞİTİMLERİ DE VERİLMELİDİR.

https://www.afad.gov.tr/kurumlar/afad.gov.tr/e_Kutuphane/Planlar/TAMP.pdf

( Özellikle 24,38,64. Sayfaları inleyiz )

- Zonguldak şehir merkezinin ikince derece riskli deprem kuşağında olması

- Yeraltında çok sayıda karstik boşluklar ve mağaraların olması

-Madencilik faaliyetleri nedeniyle üretim boşluklarının olması; 

olası bir depremde, depremin şiddetini artırıcı yönde olabileceğinin de göz önüne alınması gerektiğini belirtik.

CHP GURUP BAŞKANIDA GÜNDEM HARİCİ SÖZ ALARAK;

-Riskli yapı olarak belirlenen ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİNİN şehir içinde sıkışık olarak bulunduğu yerden kaldırılıp Üzülmez de yapılan Kültür vadisi bölgesinde sanayi sitesi yapılmak istenen alana günün koşullarına uygun, otoparklı olarak yapılmasının uygun olacağı görüşünü belirtip belediye olarak bu konuda girişim yapılması istendi. 

-Yasa gereği yapılması zorunlu olan kadın sığınma evlerinin yapılması konusunda çalışmaların yapılması istendi.

Daha sonra gündem  maddelerine geçildi.

- Gündemin 2. Maddesinde Zonguldak Belediye Kültür Merkezi ( BKM ) altında bulunan AÇIK çarşı mağazasının biten kira sözleşmesinin yenilenmesi için  Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi komisyonuna havale edildi.

- Gündemin 3. Maddesinde Halk Otobüslerine gelir desteği yapılması konusunda Zonguldak Belediyesi İşletme Müdürlüğünden  gelen talep incelenmek üzere komisyona havale edildi.

- Gündemin 4. Maddesinde depremde zarar gören ve ilimizi gelen depremzedeler  iki milyon tutarında nakdi veya ayni yardım yapılması konusunda Kültür müdürlüğünün talebi komisyonuna havale edildi.

- Gündemin 5. Maddesinde; AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının depremde zarar gören iller ve ilçeler için kardeş şehir belirlenmesi kapsamında Zonguldak Belediyesi için uygun gördüğü Kahramanmaraş ili Onikişubat Belediyesi arasında Kardeş şehir ilişkisi kurulması talebi ilgili komisyona havale edildi.

- Gündemin 6. Maddesinde, Fener semtinde yapılacak proje çalışmalarında kullanılmak üzere İller Bankasından hibe ve kredi kullanılması için Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi ilgili komisyona havale edildi.

- Hemşehrilerimizin yararına olan bütün konularda,  CHP gurubu olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu ve verilen sözlerin  takipçisi olacağımızı belirttik.

- Meclisin 2. Oturumunun 6 MART  2023  saat 14.00 de yapılmasına karar verildi.

- CHP Gurubu olarak, halkımızın yanında,  yasalara uygun olarak, halkın çıkarı, kamu yararı gözetilerek meclis çalışmalarımızı yapacağımızı  ve bu çalışmalarımızı halkımızla paylaşmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz. 

- Dünyada  böyle felaketlerin bir daha yaşanmaması temennisiyle,  Ülkemizde her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, adaletin tecelli ettiği, özgür ve kalkınmış bir ülke ve  Zonguldak özleminin gerçekleştiğini görmek isteklerimle,  Vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.