Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan, “Çok güzel şeyler yapılıyor. Eksikler bitmiyor. Eğitim öğretim süresi 180 gün. Japonya da 232 gün. Kendi şartlarımızı zorlayarak eğitim öğretim süresini yükseltmemiz gerek”dedi.

Zonguldak’ta İnağzı Köksal Toptan ilköğretim ile Japonya Asakura Amagi Ortaokulu arasında TBMM eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Köksal Toptan’ın katılımıyla iyi niyet mektubu teslim edildi. 

Törene, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, İl Milli eğitim müdürü Züleyha Aldoğan, eski belediye başkanı Muharrem Akdemir, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. 

Kyushu Üniversitesi’nden Japon Bilim Adamı Prof. Kazuo Mıyamoto ve eşi Hiroko hanımefendi Türkiye’de
bir haftalık teknik gezi ileTürkiye ve Japonya arasındaki işbirlikleri için Türkiye’ye ve dostluk ilişkilerini geliştirmek için 20 yıldır Japonya’da yaşayan Zonguldak’lı iş insanı Murat Enşici’ye destek vermek için Beşeri Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Miyamoto’in ilgi alanı olan kazı bölgeleri olan Düzce,Filyos,Bartın,Safranbolu ve Kaman Kalehöyük ‘te teknik incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak’a geldiler. 

Tören öncesinde bir grup öğrenci toplulundan oluşan futbol ekibi hünerlerini sergiledi. 

Ensici; ‘Karşılıklı gidiş gelişler olacak’

Japonyalı işadamı Murat Ensici, “20 yıldır Japonya’da yaşıyorum. Köksal beyin verdiği destekler sınırsız. Yanımızda olduğunu bildiğimiz için çok mutluyuz. Bu okul için Köksal beyin sayesinde görüşlerini aldık. Japonya’da 20 yıldır ticaret yapıyorum. Kardeş okul projesine destek verdiler. Köksal bey burasını uygun gördüler. 27 Ocak’ta zoom üzerinden ilk görüşme gerçekleşecek. Karşılıklı gidiş gelişler de inşallah olacak”dedi.

Toptan; ‘Çocuklarımız Türkiye çapında dereceler alacaklar’

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan, “Herkes eğitimde kalitenin yükseltmesi çocuklarımızın rekabette hazır olması için elinden geleni yapıyor. Cumhuriyet hükümetleri çok büyük emek sarf ettiler. En yüksek payını eğitime ayırdılar. Çok güzel şeyler yapılıyor. Eksikler bitmiyor. Eğitim öğretim süresi 180 gün. Japonya da 232 gün. Kendi şartlarımızı zorlayarak eğitim öğretim süresini yükseltmemiz gerek. Mahmut Özer’in bu konuları çok iyi bilmesi çok güzel çalışmalarda sonuç olmasını düşünmekteyim. Çocuklarımız inşallah Türkiye çapında derece alacaklar.”

‘Filyos’da olan biteni Zonguldaklıların izlemesi gerek’

Filyos’da olan biteni Zonguldaklıların izlemesi gerektiğini ifade eden Toptan, “Filyos’da bilgi aldım. Filyos bölgesinde ana yatırımcısı anonim ortaklığı üniversitemiz protokol imzaladılar. O okulda yetişecek. Türkiye de en yüksek puan alanlar üzüntümüz bu üzüntüler içerisinde zonguldaklı yok. Daha çok emek sarf etmemiz gerek. İnşallah bu sene yapacak yok. Seneye bu sınavlara çocukları hazırlayarak gelecekler işe başlayacaklar. Filyos’da olanı biteni Zonguldaklıların izlenmesi gerek.20 bin kişi çalışıyor. Mart ayında oradan çıkan doğalgaz ana şebekeye bağlanacak. Bizde izleme imkanı bulduk. Hepimiz gurur duymalıyız. Dünyanın en büyük teknik projesi budur diyor. Elbette hepimiz için gurur vericidir. Bu yollar bitince yatırımlar bitince Filyos diyer fazlasıyla daha güzel olacaktır. Çocuklarımızın üzerinden sevgimizi çekmemiz gerek. Bizde size yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu okul bu sene yenilendi. Sayın Valimize Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum. Bu okulda çok güzel çocuklar yetişecektir”diye konuştu.

Vali Tutulmaz; 

‘Öğrencileri farklı yetiştirmemiz gerek’

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, “Hepinizi selamlıyorum. Burada şunu demek istiyorum. Dünya küçüldü. İletişimin kolaylaşmasıyla öğrencileri farklı şekilde yetiştirmemiz gerek. Dünya vatandaşlığı var. Dünyanın hızlı döngüsü içerisinde buluyorlar. Dünya vatandaşlığını çocuklarımız daha iyi kavrayabilir. Bu bakış açısıyla değerlendirebilirsek katkı sağlamış oluruz. Murat beye memleketi Zonguldak’a değerli büyüğümüzün bu okulda başlatmasından dolayı teşekkür ediyorum. Duayen Yavuz Donat beye aramızda görmekten onur duydum”şeklinde konuştu.

OYUNCAK EVİ ŞUBAT AYI PROGRAMI AÇIKLANDI OYUNCAK EVİ ŞUBAT AYI PROGRAMI AÇIKLANDI

Program hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu.