Zonguldak’ta  2 okulumuzda yapılacak olan Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması - TIMSS’in 2023 Nihai Uygulaması,8. sınıflar düzeyinde 3 Mayıs’ta 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulunda,5. Sınıflar düzeyinde ise  24-25 Mayıs ‘ta Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’nda gerçekleştirilecek. İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN, uygulama öncesi sürece dahil olan uygulama okullarımızı ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerimizle bir araya geliyor. Uygulamanın yapılacağı okullarımızdaki bilişim teknolojileri alt yapısı, fiziki alt yapı ve internet erişimi hakkında bilgi alarak gözlem ve incelemelerde bulunuyor.

Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu ve 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerimizle görüşen İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN, “Dünyadaki en büyük ve en kapsamlı uluslararası öğrenci başarılarını değerlendirme çalışması olan Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması- TIMSS ile ülkelerdeki söz konusu sınıflardaki öğrencilerin matematik ve fen alanlarındaki başarılarını ölçmek, eğitim ve öğretimin okullarda nasıl gerçekleştiğini, eğitim sisteminin etkinlik ve verimliliğini, ülkelerin eğitim sistemleri arasındaki farklılıkları belirlemek ve değerlendirmek amacıyla düzenleniyor.

Ülkemizde son yıllarda eğitime yapılan yatırımlarla eğitim öğretimin bütün süreçlerinde olduğu gibi akademik alanlarda da önemli mesafeler aldık. TIMSS 2019 araştırmasına katılan ülke sayısı TIMSS 2015 araştırmasına göre artmasına rağmen ülkemiz Türkiye, tüm alanlarda ülke sıralamasında daha üst sıralarda yer aldı. Bakanlığımızın eğitime yaptığı yatırımlarla eğitimde aldığımız mesafeler sayesinde TIMSS 2023 uygulaması sonuçları açıklandığında, ülkemizi daha üst sıralarda göreceğimizi ümit ediyorum.”

15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu öğrenci ve velileri ile öğle yemeğinde bir araya gelen  İl Milli Eğitim Müdürümüz Züleyha ALDOĞAN, sınıf ziyaretleri de  yaparak öğrencilerimizle yaptığı görüşmede öğrencilerimize, “İlimizi ve ülkemizi temsil edeceksiniz sizlere güveniyoruz. Siz bizim gözbebeğimizsiniz, umudumuzsunuz. Sizi seviyoruz, size güveniyoruz, sizi aydınlık yarınlarımızın mimarı  olarak görüyoruz. Ülkemizin geleceğine hizmet edecek potansiyelinizi ortaya çıkarmak ve ülkemiz, insanlık yararına kullanabilmeniz için  sizleri desteklemeye devam edeceğiz. Bakanlığımız her geçen gün eğitimde yeni bir yatırımın, yeni bir atılımın müjdesini veriyor. Türkiye Yüzyılını inşa edene kadar sizin için çalışmaya devam edeceğiz.”