Zonguldak Ticaret İl Müdürlüğü 'Tüketicinin Bilinçlendirilmesi' ile ilgili olarak kamuoyuna bir bildiri yayınladı.

Yayınlanan bildiri şöyle;

 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Tüketicinin Bilinçlendirilmesi” başlıklı 59.Maddesinin 2. Fıkrasında  “Ülke genelinde yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşları 08.00-22.00 saatleri arasında, ayda on beş dakikadan az olmamak üzere tüketicinin bilinçlendirilmesi amacıyla yayınlar yapmak zorundadır. Yapılan yayınların tarih, saat, süre ve içerik bilgileri liste hâlinde her ay düzenli olarak Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna bildirilir. Bu saatler dışında yapılan yayınlar, aylık on beş dakikalık süreye dâhil edilmez. Bu süreler, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından denetlenir ve sonuçları Bakanlığa bildirilir.” şeklinde düzenleme yapılmış ve bu maddeye aykırı hareket eden radyo ve televizyonlar hakkında aynı Kanunun 77'inci maddesinin 11'inci fıkrası uyarınca idari para cezası öngörülmüştür. 

Bu kapsamda; "Ön Ödemeli Konut Satışları" ve "Mesafeli Sözleşmeler" ile ilgili tüketici mağduriyetlerini en aza indirmek ve tüketiciler ile diğer tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yol göstermek amacıyla Bakanlığımızca hazırlanan 2 (iki) adet spot filmi Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun 2022/43 sayılı toplantısında öncelikli yayın olarak kabul edilmiştir. Söz konusu spot filmlere, Bakanlığımız internet sitesinin tuketici.ticaret.gov.tr adresinde "Yayınlar" kısmında yer alan "Kamu Spot Filmler-Eğitim Videoları" başlığı altında bulunan Öncelikli Yayın (Spot Filmler) bölümünden ulaşılabilmektedir. Ayrıca aşağıda link verilmiştir.  

Buna göre, tüketicilerimizin bilinçlendirilmesi adına hazırlanmış olan öncelikli yayının (spot film) yukarıda bahsi geçen 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ilgi maddesine dikkat çekilerek yerel   televizyon   ve radyo kanallarında yayınlanması gerekmektedir. 

BELEDİYE MECLİSİ  GERÇEKLEŞTİ: TOGG GÜNDEM KONUSU OLDU BELEDİYE MECLİSİ GERÇEKLEŞTİ: TOGG GÜNDEM KONUSU OLDU

Spot Filmler ve Ses Dosyaları İndirme Linkleri: 


https://tuketici.ticaret.gov.tr/yayinlar/kamu-spot-filmler-egitim-videolari/oncelikli-yayin-spot-filmler/mesafeli-sozlesmeler-sosyal-medya-satislari-hakkinda-kamu-spotu 

https://tuketici.ticaret.gov.tr/yayinlar/kamu-spot-filmler-egitim-videolari/oncelikli-yayin-spot-filmler/on-odemeli-konut-alirken-nelere-dikkat-etmelisinizkamu-spotu