Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak Milletvekili A.Adayı Varol Demirköse Zonguldak’ta yaşanan çarpık kentleşme ile ilgili TBMM İdari Amiri ve MHP Ankara milletvekili Erkan Haberal ile beraber meclise önerge sunduklarını dile getirdi.


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak Milletvekili A.Adayı Varol Demirköse açıklama yaparak," Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizde çok vahim sonuçlar yaşadığımız deprem felaketi kışın dondurucu soğuklarında yüreklerimizi yakmıştır. Öte yandan Zonguldak’ta 1'inci ve 2'nci  Deprem riski bölgesi olması ve çarpık kentleşme modeli bir şehir olmasından ötürü  akıllarda soru işareti bıraktı. "dedi.

AK PARTİ’DE MİLLETVEKİLİ ADAY BAŞVURU SAYISI 47 OLDU AK PARTİ’DE MİLLETVEKİLİ ADAY BAŞVURU SAYISI 47 OLDU

Ankara MHP Milletvekili ve TBMM idari Amiri Erkan Haberal ile MHP Zonguldak Milletvekili A.Adayı Varol Dermirköse geçtiğimiz sene TBMM’ ne bu konu ile ilgili önerge hazırlayarak teslim etti. 
Konu ile İlgili açıklamasında Zonguldak Milletvekili A.Adayı Varol Demirköse şunları ifade etti;”Zonguldak, 1. ve 2. derece deprem riski bölgesidir.
Aynı zamanda Zonguldak geniş havzalı bir maden kentidir.Bu durumlara göre tedbir alınması gerekmektedir.Zonguldak’ın tamamında çarpık yapılaşma söz konusudur.Zonguldak’ta kentsel dönüşüm, az katlı binaları yıkıp çok katlı binalar olarak adeta ranta dönüşüm olarak uygulanmaktadır.
Şehir ve İlçe Merkezleri, yerleşim alanları yüksek katlı binalarla boğulmaktadır.
Binaların ve yapıların denetimleri yeterli değildir.Bu konularda defalarca uyarılar yapmamıza, her ortamda gündeme getirmemize rağmen tedbir amaçlı hiçbir çalışma yapılmamış, deprem riski ve maden havzası özelliği dikkate alınmadan Zonguldak’ta çarpık kentleşme hızla devam etmiştir.

TBMM İDARİ AMİRİMİZ VE ANKARA MİLLETVEKİLİMİZ ERKAN HABERAL İLE MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİK

TBMM İdare Amirimiz ve Ankara milletvekilimiz Sayın Erkan HABERAL, Zonguldak’taki çarpık kentleşme konusunu 15.03.2022 tarihinde verdiği araştırma önergesi ile TBMM gündemine taşımıştır.Bu konu, Zonguldak için hayati önem taşımaktadır.Zonguldak’ta bütün yetkililer, yerel yönetimler ve vatandaşlarımız bu konu üzerinde sorumluluk bilinci ile hassasiyet göstermeli, Ülkemiz genelinde yaşadığımız deprem felaketlerinden ders alınmalıdır.
Zonguldak’ın tamamında mutlaka tedbir alınmalı, çarpık ve düzensiz yapılaşmanın önüne geçilmelidir.
Kentsel dönüşüm az katlı binaları yıkıp çok katlı binalar olarak, adeta ranta dönüşüm olarak uygulanmamalıdır.
Şehir merkezleri yayılmalıdır, buda kamu binalarının şehir merkezleri dışına taşınmasıyla başlamalıdır."


Haber: Batuhan DARAKCI