Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, şehit madenci ailelerine kamuda istihdam hakkı tanıyan yasanın genişletilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) bir kanun teklifi daha verdi. 

CHP’li Milletvekilinin aynı mahiyette, 12.07.2019 tarihide verdiği kanun teklifi; 30.06.2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda oylanmış ancak teklif, AK Parti Milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

Yeni kanun teklifinin içeriğine ilişkin açıklamalarda bulunan Yavuzyılmaz, “Teklif yasalaşırsa, 2003 -2014 yılları arasında kömür madenlerindeki iş kazalarında şehit olan madencilerin yakınlarına tanınan hakların, ‘yasadaki süre sınırı kaldırılarak’ 2003 yılı öncesinde ve 2014 yılı sonrasında şehit olan madenci aileleri de tanınması mümkün olacak” dedi

Hükümet kanadından, “şehit madenci aileleri için yasa çalışması yapacağız” yönündeki açıklamada belirsizlikler olduğuna da değinen Milletvekili, yıllardır devam eden ayıba dur demenin tek yolunun “yasadaki süre sınırının tamamen kaldırılması” olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kömür madenlerindeki kazalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine hak tanıyan mevcut kanundaki ‘tarih sınırlandırılmasının’ kaldırılması için hazırladığımız kanun teklifimizi, 17.10.2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kez daha sunmuş bulunmaktayız.

Teklif yasalaşırsa, mevcut kanun nedeniyle haktan faydalanamayan şehit ailelerine de aylık bağlanmasının ve kamuda istihdam verilmesinin önü açılacak.

DENİZ YAVUZYILMAZ’A ÖNEMLİ GÖREV DENİZ YAVUZYILMAZ’A ÖNEMLİ GÖREV

Yıllardır, şehitlerimiz arasında ayrımcılığa yol açan bu utanca dur demek için mücadele ediyoruz. Daha öncesinde verdiğim 12.07.2019 tarihli kanun teklifi; 30.06.2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti Milletvekillerinin oylarıyla ne yazık ki reddedilmişti. 

İçimizi yakan Bartın Maden Faciasından sonra Hükümet kanadından bu konuda bir yasa çalışması yapılacağı söyleniyor.
Ancak söz konusu yasa çalışmasının sadece 2003 yılı sonrasındaki şehit madencilerimizin yakınları için yapıldığı anlaşılıyor. 

Oysa yıllardır devam eden ayıba dur demenin tek yolu “yasadaki süre sınırının tamamen kaldırılmasıdır.” Aksi takdirde Kozlu’da, Armutçuk’ta şehit olan madencilerin aileleri yine yok sayılacaktır.

Buradan hükümet yetkililerine sesleniyorum ve ‘Zonguldak’ı yok saymayın, Zonguldak sizi asla affetmez!’ diyorum.”