Sarıkamış'ta donarak şehit olan on binlerce askere kışlık giyecek, erzak ve mühimmat götürürken, 7 Kasım 1914'te Kdz. Ereğli açıklarında Rus donanması tarafından batırılan "Bezm-i Alem", "Bahr-i Ahmer" ve "Mithat Paşa" gemilerinde şehit olan 221 mürettebat,7 Kasım Pazartesi günü Kdz. Ereğli’de düzenlenecek törenlerle anılacak. Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birlik Komutanlığı Amfi Tiyatro ile ErdemirKültür Merkezi’nde konser verecek.

1. Dünya Savaşı devam ederken, İstanbul’dan hareket ederek Kafkas Cephesi’ne yardım götüren ancak 7 Kasım 1914 sabahı Ereğli açıklarında Rus Savaş gemilerince batırılan Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa gemilerinde şehit olan ve tarihe Sarıkamış Deniz Şehitleri olarak geçen 221 şehit için Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından sahil bandında yaptırılan ‘Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’nda 108’nciyılında anma töreni düzenlenecek.

“ETKİLİ RAPORLAMA TEKNİKLERİ” VE "KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ" KONULU KONFERANS VERİLECEK “ETKİLİ RAPORLAMA TEKNİKLERİ” VE "KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ" KONULU KONFERANS VERİLECEK

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilgili kurumlarla ortaklaşa düzenlenen anma programına Kdz. Ereğli halkını davet etti.

7 Kasım Pazartesi günü düzenlenecek program şu şekilde:

"13.00​Kortej başlangıcı ve öğrencilerin tören alanında kostümlerini giymiş olarak yerlerini almaları​Yer: Çınaraltı - Bozhane
13.30​Anıta çelenk sunumu         ​Yer: Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı13.35​Saygı duruşu ve İstiklal Marşı13.40​Protokol konuşmaları13.50​Törenin sona ermesi14.00​Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birlik Komutanlığı Konseri ​Yer: Amfi Tiyatro14.50​Protokol mensuplarının çelenk bırakma töreni için​fırkateyn’e intikal etmeleri​Hareket Yeri : KaradenizEreğli Askeri Limanı15.00​Denize çelenk bırakılması         ​(Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa nakliye gemilerinin anısına protokol mensupları​tarafındangemilerin battığı noktada denize 3 adet çelenk bırakılması)18.00​Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birlik Komutanlığı Konseri​Yer: ERDEMİR Kültür MerkeziNot: ​Hava durumu müsait olmadığı takdirde tören Atatürk Kültür Merkezi Nikâh Salonu’nda gerçekleştirilecektir."