Basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin değişiklikleri içeren düzenleme,  Adalet Komisyonu’ndan geçmişti. AK Parti ve MHP’nin hazırladığı 40 maddelik yasa teklifinin Meclis gündemine Ekim ayında alınması yönündeki beklentilerin arkasından da basın mensupları Zonguldak’ta toplandı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Zonguldak Şubesi’nde düzenlenen toplantıya; Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, 
Parlemento Muhabirleri Derneği Başkanı Kemal Aktaş,
Zonguldak Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Akbıyık, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Yüksek Kurul Üyeleri,
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Basın Konseyi yöneticileri ve dinleyiciler katıldı. 

TÜRENÇ; “BİZ DİMDİK AYAKTAYIZ DİYE ORTAYA ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”

Açılışın yapılmasının ardından Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç kürsüye geldi. Türenç; “Zonguldak deyince hemen yola çıkıyoruz. Bu bir medya buluşması anlamındaydı. Bitmeyen sorunlarımızı dile getirmek istedik. Medyanın yaşadığı Çetin süreci asıl aşacağımızı konuşup dertleşecek çözüm bulmaya çalışıyoruz. Asıl amacımız direnme gücümüzü kaybetmemek. Baştan sona hukuksuz bir süreç yaşıyoruz. Başaramadık diye bakamıyorum. 20 yıllık süreci geride bıraktık, çok bedeller ödedik. Çok yakınlarımızı kaybettik ama yılmayacağız. Yılmamakta yeminliyiz. Teyakkuz halinde olacağız. Nerede bastırma, yıldırma, sansür, otosansür yaşıyorsak biz dimdik ayaktayız diye ortaya çıkmak zorundayız. Biz Atatürk’ün izinde giden bir nesiliz, bundan da vazgeçecek değiliz.” dedi. 

“ACELENİZ NE? ON GÜN DAHA BEKLEYEMEDİNİZ!” “ACELENİZ NE? ON GÜN DAHA BEKLEYEMEDİNİZ!”

AKTAŞ; “MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Parlemento Muhabirleri Derneği Başkanı Kemal Aktaş da örgütlü mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek süreçten bahsetti. Aktaş; “Dünyaya hep aynı pencereden bakan insanları, bizleri görüyorum. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin finalini göreceğimiz bir seçim süreci de var. Bir reklam arası mı değil mi’ye kadar getirilen bir süreç bu. Önümüzde bizi bir görev bekliyor. Medya olarak bu görevi elimizden geldiğince sürdürmeye çalışıyoruz. Mücadele her zaman örgütlü olursa sonuç almak daha kolay. Habercilik adına bu görevi sürdürmeye kararlıyız. 1 ekimde Meclis açılıyor. En fazla Şubat’ın ortalarına kadar çalışır ve bu süreçte en acil konulardan birisi dezenformasyon. Sansür yasası diyoruz. Onun dışında bütçe var.  Baskı unsurunun artırılmasına yönelik dezanformasyon düzenlemesi de var. Mecliste bu düzenlemenin yasal olmayacağını anlattık. Önerilerimizi de hem iktidara hem muhalefete ilettik. Küçük değişiklikler yapıldı. Sokağa da çıktık. O mücadele teklifin ertelenmesiyle bir başarıya ulaştı. En azından erteleyebildik yeni yasama dönemine kadar. Belki vazgeçerler dedik ama iktidar vazgeçmedi. Bu mücadeleyi vereceğiz ama nereye kadar gider bunun sonu bilemiyoruz. Bizim örgütlü mücadelemiz devam edecek.” diye konuştu. 

DURMUŞ; “BİRLİKTE ÇALIŞMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK”

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş da; “Türkiye’de gazetecilik böyle sıkışmış durumda. Yazılı basında son 10 yılda bir güç kaybetme var. Türkiye’de uygulanan politika sonucu bu noktaya geldik. BİK’İn kuruluş amacı, adil ve eşitlik için kurulmuş bir kurum ama Anadolu basını nefes alamıyor. Ağır bir ekonomik kriz yaşanıyor ve medya bundan ağır bir pay alıyor. 50 bin civarı gazeteci var. 15 bini işsiz. Gazetecilerin varlığı, haberi topluma ulaştırması bir kamu görevidir. O yüzden yıpratılmak isteniyor. Birlikte çalışmaktan, örgütlenmekten başka çaremiz yok. Biz haberi yapıyoruz, yapmaktan sorumluyuz. Habere ulaşamayanlarınsa mücadele etmesi gerekmez mi?” ifadelerini kullandı. 
Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN