Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanlığı 6’ncı Olağan Genel Kurulu, Öğretmenevi’nde başladı.
Genel Kurula; Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve Genel Başkan Yardımcıları, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların Başkan ve yöneticileri ile delegeler katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından divan oluşturuldu.  
Açılış konuşmasını Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar yaptı. Aşkar; “Kongreleri başlatıyoruz. Ekonomide yaşanan gelgitler, değişimlerle ilgili çok fazla şey söyleyeceğimiz bir dönemdeyiz. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyoruz, kongremizin hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

“GENEL KURULLAR YENİLENMEYE VE GÜÇ TAZELEMEYE İMKAN VERİR”

Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara’da teşekkür konuşmasında şunları söyledi;
“Konuşmamın hemen başında; başta kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan ağabeyimiz olmak üzere ahirete irtihal etmiş öncülerimize; 
Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcımız Abdülaziz Aslan başta olmak üzere Kovid19 illeti vesilesiyle aramızdan ayrılan dava erlerine 
ve yine Kovid19 mücadelesinde hayatını kaybeden tüm sağlık şehitlerimize ve teşkilat mensuplarımıza Yüce Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifalar diliyorum…
Değerli dostlar, kıymetli misafirler,
Herkesin malumu olduğu üzere Genel Kurullar muhasebe yapma, istişare etme fırsatı tanıdığı gibi yenilenmeye ve güç tazelemeye de imkan verir.

“ŞUBEMİZİN CEMRE TAZELEMESİ İÇİN BİSMİLLAH DİYECEĞİZ”

Bugün burada Sağlık-Sen Zonguldak Şubemizin cemre cemre tazelenmesi ve yeni baştan güçlenmesi, yeni bir başlangıç yapması için yeniden bismillah diyeceğiz. 
Genel Kurulumuzun teşkilatımıza, şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.
Sağlık-Sen’imiz Genel Başkanımız Sayın Semih Durmuş öncülüğünde emek ve hak mücadelesinde  kararlı, özgün ayarlarına bağlı bir teşkilat olarak,
ilk günkü heyecanla yürüyor; istikrarlı ve çoğulcu yapısıyla büyüyor; dert edinen ama paniğe kapılmayan; çözüm üreten ama bilmişliğe kaçmayan;  büyük olmanın sorumluluğunu idrak eden ama büyüklenmeyen misyonuyla sağlık çalışanlarımızın ve ülkemizin geleceğini kurmaya devam ediyor. 

“ÖRGÜTLÜ GÜCÜMÜZE GÜVENİYOR, EMEKÇİMİZİN HAK VE HUKUKU İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ”

Biz geleneği ihya, geleceği inşa yolunda örgütlü gücümüze güveniyor, emekçimizin hak ve hukuku için mücadele ediyoruz. 
Bu şuurla nasıl öncülerimizi büyük emekçiler olarak anıyorsak, başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere mücadelemizin önden yürüyenlerine de şükranlarımızı ve bağlığımızı ifade ediyoruz. 
Bu vesileyle Sayın Genel Başkanımıza ve Genel Merkez yöneticilerimize, emekle değeri birleştiren teşkilatçılık anlayışları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.
Çok değerli hazirun…
Tüm Türkiye’de ve hatta dünyada olduğu gibi salgın döneminde Zonguldak olarak bizler de çok zorlu bir sınav verdik. 
Bu zorlu süreçte elimizden geldiğince sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızla birlikte olmaya, mücadelelerine destek vermeye çalıştık. 
Her zaman sahadaydık, dert dinledik, dert edindik, sorunları çözmek için uğraş verdik. Bunları yaparken de, kaostan beslenenlere ve çalışma barışını bozmaya çalışanlara da fırsat vermedik. 
Böylece şube olarak 4 yıllık görev süremizin neredeyse tamamında sürekli bir aksiyon, sürekli bir hareketlilik yaşadık desek yeridir. Biz buna sevgi ve gönül aksiyonu dedik.
Bu süreci büyük bir fedakârlıkla göğüsleyen, hem kurumlarındaki görevlerini yerine getiren hem de sendikal mücadelemizi omuzlayan, kurum temsilcilerimi sizlerin huzurunda yürekten tebrik ediyor ve alkışlamak istiyorum… 

“2009 YILINDA ETKİYİ ALDIK VE BÜYÜYEREK GÜÇLENMEYE DEVAM ETTİK”

BAŞKAN POSBIYIK: "EĞİTİM KAMPÜSÜNÜ YAPTIRMIYORLAR" BAŞKAN POSBIYIK: "EĞİTİM KAMPÜSÜNÜ YAPTIRMIYORLAR"

Değerli dostlar, kıymetli misafirler,
Bütün engellemelere, spekülasyonlara ve kaotik zemine rağmen çok şükür ki yetki sürecinde bütün İl ve ilçelerimizde 2009 yılında yetkiyi aldık ve büyüyerek güçlenmeye devam ettik...
Hizmet alanımız içerisinde yer alan tüm hastanelerde ve kuruluşlarda açık ara farkla yetkili sendikayız. 
Bizim için en büyük mutluluk, bu zor şartlar altında şubemize ve mücadelemize karşı güvenin sürekli artmasıdır. Bütün bunlar üyemizin gücüyle gerçekleşti. Güçlüyüz, çünkü sizlerin gücüne inanıyoruz. 
Buradan üyelerimizden başlayarak işyeri temsilcilerimizi, il ve ilçe yönetim kurullarımızı, beklenti ve ideal sahibi yetki kahramanlarımızı da yürekten alkışlamak istiyorum… (Alkış)
Değerli dava arkadaşlarım,
Allah’ın izniyle yeni dönemde de, çalışanlarımızın tüm sorunlarının çözüme kavuşması için mücadelemizi sürdüreceğiz. 
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yönetmeliklerdeki adaletsizlikleri tespit ediyor, sahadan bize ilettiklerinizi kayıt altına alıyor ve Genel Merkezimize iletiyoruz. Birazdan Genel Başkanımız sizlere detaylı bilgi verecektir. Süreç içerisinde hiç kimsenin emeğinin zayi edilmesine müsaade etmeyeceğiz.
Kazanımlarımızı artırmak için de tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Fitneyle fesatla, yalanla dolanla, dedikoduyla değil, emek ve mücadele ile sağlık çalışanlarımızın yanında olacağız.

“YOLUMUZDA İLERLEYECEĞİZ”

Duruşumuzdan taviz vermeden, kuruluş ilkelerimiz doğrultusunda yolumuzda ilerleyeceğiz. 
Bizim en büyük gayemiz, fedakâr sağlık çalışanlarımızın yüzünü çok daha fazla güldürmek, birlik ve beraberliğimizle daha güzel yarınlara ulaşmaktır. 
El birliği, gönül birliği içinde mücadeleye devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Biz, ülkemizin refah seviyesi yükselsin, çalışanlar enflasyona yem olmasın, alım güçleri artsın diye sendikacılık yapıyoruz…
Ücret adaleti sağlansın, istihdam artırılsın, çalışanların alın teri karşılık bulsun, insanlar nöbet odalarına hapsolmasın, evler otel olmaktan kurtulsun, aileler birlikte daha çok vakit geçirsinler diye sendikacılık yapıyoruz…
Sizlerin teveccühüyle yeni dönemde de bu uğurda mücadelemize devam edeceğiz. 

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Başta Genel Başkanımız Semih Durmuş ve Genel Merkez Yönetim kurulumuz olmak üzere,
Büyük Sağlık-Sen ve Memur-Sen ailesinin fertleri olarak bugüne kadar elde ettiğimiz yüzlerce kazanıma yeni kazanımlar ilave etmek için hiç durmaksızın mücadelemizi sürdüreceğiz. 
Sizler bizlere güvendikçe, bizler de kafamızı her çevirdiğimizde yanımızda ve arkamızda sizleri gördükçe başarıya ulaşmamız kaçınılmaz olacaktır.
Bu vesileyle Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyor, şahsım ve yönetim kurulum adına her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor; sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. İyi ki varsınız, iyi ki var büyük Sağlık-Sen ailemiz…”

“SIKINTILARI BİLİYOR VE BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar da; “Sağlık-Sen 2000’li yıllardan bu yana bütün genel kurullarda birlikte olduğumuz dostlarımız. Buraya katılan herkesin büyük çaba ve gayretleri oldu. Hep birlikte ülkemizi nasıl daha işedi taşıyabiliriz diye çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pandemi ve pandemi sonrası oluşan yeni bir dünya ile karşı karşıyayız. Gıda konusunda da biraz daha üretime ağırlık vermemiz gerekiyor. Küresel dünyanın içerisinde eğer biz de varız diyorsanız mutlaka etkileşim yaşıyorsunuz. Bugün ülkemizin yaşamış olduğu sıkıntıları biliyor ve birlikte yaşıyoruz. Refahın artması düşüncesindeyiz. İktidarımızın küresel kriz içerisinde rol alan ülke olarak bir takım girişimleri hepimiz izliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI KÜRSÜDE

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ise şunları söyledi: “6’ncı Olağan Genel Kurulumuz ülkemize ve Zonguldak’ımıza hayırlar getirsin. Pandemi süreci cok büyük zorluklar yaşadığımız bir süreçti. Elbette bitmiş değil ama tehlikeyi önemli ölçüde atlatmış durumdayız. Birlerinde önemli sorunlarımız vardı. Pandemi sonrasında bunları dile getirmeye karar vermiştik. Toplu Sözleşme bunun için ilk ayaktı. Sorunların bir kısmını çözüme kavuşturduk. Sağlık çalışanları olarak bizim en önemli sorunumuz performans sistemine yönelik ücretti. Bu sorunları da kamuyla paylaştık. Bunun adil olmadığını söylemiştik. Yapılan sözleşmede bu madde yürürlüğe girdi. Sağlık çalışanlarının gelirlerinin git gide azaldığını da ifade etmiştik. Sağlık çalışanlarının taban ücretlerinin az olduğunu belirtmiştik. Taban gelirleri önemli derecede artırılmış oldu. Önümüzde önemli bir teşvik var. Bu ay ilave ücretler alındı. Bu daha başlangıç. Sağlık çalışanlarımızın gelirleri artacak. Önümüzdeki süreçte sağlık çalışanlarımızın memnuniyetinin artacağını ifade etmek istiyorum. Aile hekimlerine yapılmış plan düzenleme doğru ancak yetersiz. Mutlaka ücretlerinin artırılması gerekli. Bir tarafı yaparken bir tarafı bozarsanız çalışma barışını bozarsınız.”