Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu Dirgine ormanlarında devam eden gençleştirme çalışmalarını yerinde inceledi.

İnceleme ve denetimlerin ardından değerlendirme yapan Bölge Müdürü Bayraktaroğlu “Orman Genel Müdürlüğü olarak ormanları imar ve ıslah etmek, silvikültürel bakımını ve gençleştirilmesini sağlamak amacı ile her yıl ormanlarımızda bakım ve gençleştirme çalışmaları yapmaktayız. Çalışmalarımızda önceliğimiz iş sağlığı ve güvenliğine önem vererek belirlenen standartlarda çalışmalarımızı yerine getirmektir.” dedi.

“HEDEFİMİZ YEŞİL VATAN”

EMNİYET MÜDÜRÜ AKTAŞ EMEKLİ POLİSLERLE BİRARAYA GELDİ EMNİYET MÜDÜRÜ AKTAŞ EMEKLİ POLİSLERLE BİRARAYA GELDİ

Bayraktaroğlu sözlerine şöyle devam etti; “2021 yılında 2.964 hektar alanda yaptığımız kayın gençleştirme çalışmalarına 2022 yılında da hız kesmeden devam ediyor, ormanlarımıza değer katmak, devamlılığı sağlamak için gençleştirme çalışmaları yapıyoruz. Gençleştirme çalışmalarıyla yaşlanan ağaçların yerini kendi tohumlarından genç ağaçlar alıyor. Elde edilen sonuçların birbirine ve bizim tespit ettiğimiz değerlere yakınlığını görmek eğitim ve uygulama becerilerimizin yüksekliğini göstermektedir. Gençleştirme, meşceredeki genetik çeşitliliğin sürdürülmesinde önemli bir yere sahiptir. Uygun yetişme ortamında, biyolojik ve ekolojik istekleri göz önünde bulundurularak işletilmesi ve devamlılığının sağlanması, Ülkemiz orman varlığı açısından oldukça önemli. Bizde zamanında müdahalelerle kayın ormanlarımızın geleceğini güvence altına almak istiyoruz. Tüm İşletme Şeflerimiz doğal gençleştirme çalışmalarını gayret ve titizlikle yürüterek, sahaların başarılı olması için uğraş veriyorlar, Ayrıca yaptığımız çalışmalarda civar köylerden destek alarak, köylü vatandaşlarımıza ekonomik anlamda katkı sağlıyoruz”

İnceleme ve denetimlerinde Bölge Müdürü Bayraktaroğlu’na Silvikültür ve Ağaçlandırma Şube Müdürü, Dirgine İşletme Müdürü, Şube Mühendisleri ile İşletme Şefleri eşlik etti.