EŞİNİ VE İKİ ÇOCUĞUNU REHİN ALDI EŞİNİ VE İKİ ÇOCUĞUNU REHİN ALDI

Afet bölgesinde zor şartlar altında kalan vatandaşımız, sıfırdan yeni yaşama tutunmanın yollarını arıyor. Yaşamıyla ilgili yeniden plan yapan afetzedelerin ekonomik kaygılarını gidermek isteyen özel ve kamu bankaları atağa geçti. Bankalardan gelen güzel haberlerden sonra depremzedelerin ekonomik kaygıları giderilmeye çalışılacak.

Depremzedelerin Ekonomik Kaygılarına Bankalardan Çözüm!

Depremzedelerin ekonomik kaygılarına bankalardan çözüm üretiliyor. 6 Şubattan beri zor şartlar altında kalan afetzedelerin maddi sıkıntıları her geçen gün daha fazla artmaya başlıyor. Bankalarda ekonomik sıkıntı çeken depremzedelerin zor koşullarını çok daha iyi hale getirmek için kolaylık sağlayacak paketlerini açıkladı. Böylelikle afet bölgesindeki finansal sıkıntı içerisinde kalan vatandaşların koşullarını daha da iyi bir noktaya taşımak için çaba sarf edilecek.

Afet bölgesindeki vatandaşlar için ilk yardım duyurusu Türkiye İş Bankasından geldi. Depremde yakınlarını kaybetmiş, finansal sıkıntıya giren vatandaşlara kredi yardımında bulunacak olduğunu açıkladı. Zorlu ekonomik şartlarda yaşam sürme uğraşı içerisinde olan vatandaşlar, İş Bankasının kredi destekleriyle yaşam koşullarını bir tık daha iyi noktaya getirmiş olacak. Öyle ki Türkiye İş Bankasından çok büyük duyuru gelerek depremzedelerin tüm borçlarının silinecek olduğunun müjdelenmesi, afetzedeleri büyük bir sevinç içerisine sürükledi. Depremin yaşandığı il ve ilçelerdeki depremzedelerin kredi kart ödemelerinin 6 ay boyunca ertelenmiş olduğu bildirildi. Gelen bu güzel haber sonrasında kredi borçları olan depremzedelerde ödemelerini nasıl yapacak olduğuyla ilgili kara kara düşünmek zorunda kalmayacak.

Depremzede Borçlarında Erteleme

İşbankasının yanı sıra TEB, Akbank ve Vakıfbank’ta depremzedelerin sıkıntılarını gidermek için yardımları sağlayan bankalardan biri oldu. Vakıfbank, depremden dolayı evi hasar gören tüm vatandaşlarının ödemelerini altı ay kadar bir süreye kadar ertelemiş olduğunu duyurdu. 36 ay vadeli kredi desteği de verecek olduğunu bildirmesi üzerine, afetzedeler başvurularını kolayca yaparak finansal çekim işlemlerinden en hızlı şekilde yararlanma şansına sahip olmaya başlayacak.

Bireysel şahıslar ile sınırlı kalınmayarak aynı zamanda bankaların işletmeler için çözüm sunduğunu söylemeliyiz. Destek olacaklarını bildiren bankalar, kredi borç ve taksitlerinin 31 Ağustos tarihine kadar ertelenmiş olduğunu belirtti. Bireysel ve ticari işletmelerin bankaya olan ön ödemeli taksitlerinde uzatılacak olduğunu ifade ederken, verilen bu karar yalnızca deprem bölgesindeki vatandaşlar için geçerli olacak. 11 farklı il için geçerli olacak kredisi hakkında açıklama yaparak zor durumda kalan vatandaşları sevindiren kamu ve özel bankalar sayesinde afetten etkilenen kişilerde zorluk yaşamayacak.

Akbank’tan Depremlere Yardım Kampanyası

Akbank hem bireysel hem de KOBİlere özel yardım kampanyalarına yer verdi. Depremden zarar görmüş olan bireysel müşterilerinin yanı sıra KOBi müşterileri içinde bir yıl ön ödemesiz şekilde vereceği 36 ay vadeli kredisini duyurdu. Bunu duyan KOBİler yeniden iş hayatına geri dönebilmenin sevincini yaşarken, depremin yaratmış olduğu sancılı süreci bir nebzede olsa üzerinden atmaya başlamış olacaklar.

Deprem yalnızca vatandaşları değil aynı zamanda KOBİ işletmelerini de olumsuz şekilde etkiledi. Ne yazık ki pek çok kişi işyerlerinden olurken, yeni bir iş kurabilmek için finansal bir gelire ihtiyaç duydu. Bankalarda KOBi işletmecilerin çaresizliğinin farkında olarak yeniden kalkınabilmeleri için 36 ay vadeli düşük faizli kredisine yer verdi. Böylelikle düşük faizli kredi ile KOBİ işletmeleri yeniden ticari sürecine adım atma şansına sahip olmaya başlayacak.