İYİ Parti İl Başkanı Erdal Gülay gündeme dair açıklamalarda bulundu.

EŞİNİ VE İKİ ÇOCUĞUNU REHİN ALDI EŞİNİ VE İKİ ÇOCUĞUNU REHİN ALDI

İyi Parti İl Başkanı Erdal Gülay, madencilerin deprem bölgelerinde kömür değil, ömür çıkardıklarını söyleyerek, biran önce Türkiye Taşkömürü Kurumuna maden işçisi alınması gerektiğini açıkladı.

Başkan Gülay ayrıca, “boşaltılan bu hastanemizi kesinlikle ve kesinlikle bu depremlerde mağdur olan ve gücümüz yettiği kadar barındırabileceğinimizi daha da fazlasını elbirliğiyle barındırmak için mücadele etmemiz gerektiğini ve bu hastanenin de bu şekilde depremzedeler tarafından kullanılması gerektiğini düşünüyorum”dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Erdal Gülay, “Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum madenciler canını hiçe sayarak cansiperane buradan bu kış gününde karlı havada kendisini düşünmeden gitmiş olduğu deprem bölgelerinde biliyorsunuz sizlerinde bildiği gibi on ilimizde bu afet gerçekleşti. Bu afette birkaç gün sonra da olsa madencilerimiz gitti oralardan kömür değil ömür çıkardılar. Bu kardeşlerimiz gerçekten takdire şahen çalışmalarını her zaman görüyoruz bu ilk değil geçmişte Soma‘da geçmişte İzmir’de Düzce‘de yani yalova’da yapmış oldukları başarılı çalışmalarda kurtardıkları canın sayısı yani çözülecek kadar az değil çok büyük sayıda vatandaşımız kurtardılar. Bu anlamda madencilerimize minnettarız onların haklarının tazminatlarının maaşlarının bugünkünden en az en az bir kat daha yükselmesi yüksek olması gerektiğini düşünüyorum çünkü onlar her zaman Bizim ülkemizin cansiparane çalışan madencileri şimdi geldiğimiz noktada Türkiye Taşkömürü kurumu‘nun Zonguldak‘ta 10.000’den aşağıya normal kadronun düştüğünü biliyor çok acil maden ocağına TTK’ya işçi alınması gerektiğini ifade ediyorum. Burada biliyorsunuz bir çok özel maden ocağı var bu maden sağları da yaklaşık 15-20 gündür zor bir süreçten geçiyor böyle olduğu halde özel maden ocaklarının şirket sahipleri de kendi bünyesinde çalıştırdıkları madencileri de bu afet bölgelerine gönderdiler kendilerine teşekkür ediyorum.Sürece ülkede can kaybı daha da az olacaktır diye düşünüyorum”dedi.

BOŞALTILAN HASTANEMİZ DEPREMZEDELERE AÇILSIN

Eski hastanenin depremzedelere açılması gerektiğini ifade eden Başkan Gülay, “Şimdi öncelikle buraya gelmiş olan ailelerimizin geride bıraktığı vefat eden hayatını kaybedenlerine Allah’tan rahmet diliyorum kendilerine geçmiş olsun diliyorum. Allah inşallah bir daha böyle bir acıyı ülkemize milletimize yaşatmasın hastane konusuna gelince boşaltılan bu hastanemizi kesinlikle ve kesinlikle bu depremlerde mağdur olan ve gücümüz yettiği kadar barındırabileceğinimizi daha da fazlasını elbirliğiyle barındırmak için mücadele etmemiz gerektiğini ve bu hastanenin de bu şekilde depremzedeler tarafından kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Buradan  sayın Zonguldak valimize ve şehrin yöneticileri belediye başkanımıza savcılığımıza bunların hepsini de bu şekilde göreve davet ediyorum. Burada bizim de bir katkımız olacaksa biz de her zaman elimizi taşın altına koymaya hazırız çünkü ülke meselesi bu kesinlikle ve kesinlikle hiçbir siyasi olarak güdülmez siyasi olarak bakılmaz biz burada kimler hangi aileyi buraya getirmişse onların bakımını üstlenmişse bizler onu saygıyla karşılıyoruz ve yanında olmaya devam ediyoruz”diye konuştu.

Haber: Batuhan DARAKCI