" DEPREMZEDELER YURTLARI İKÂMETGAH OLARAK GÖSTEREBİLECEKLER" " DEPREMZEDELER YURTLARI İKÂMETGAH OLARAK GÖSTEREBİLECEKLER"

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrasında normal şartlarda 6 Şubat’ta başlaması gereken ikinci dönem takvimi sarktı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için depremden etkilenmeyen bölgelerde okullar 20 Şubat’ta açıldı. Tatil tarihinin uzatılması sonrası Nisan tatilinde değişiklik olup olmadığı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı son olarak Gaziantep, Osmaniye ve Adana illerinde eğitim öğretim faaliyetlerine başladı. Ancak depremin en çok etkilendiği iller olan Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’da okullar henüz açılmadı.
MEB 2022-2023 TAKVİMİ
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında hayata geçirilen ara tatil uygulaması sebebiyle öğrenciler dönem içerisinde 1 haftalık dinlenme fırsatı yakalıyordu. Bu yıl MEB’in dönem başında açıkladığı çalışma takvimine göre ara tatil ve Ramazan bayramı tatili birleşiyor. Ancak Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrası henüz okulların açılmadığı iller bulunuyor. 
OKULLARDA İKİNCİ ARA TATİL NE ZAMAN YAPILACAK?
Milli Eğitim Bakanlığı Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından okullarda 2. dönemi 20 Şubat tarihinde başlattı. Son olarak Gaziantep, Osmaniye ve Adana’da okullar bu hafta başı (13 Mart) açıldı. Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya’da ise okullar 27 Mart tarihinde eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacak.
Milli Eğitim Bakanlığı okullarda ikinci dönem uygulanacak ara tatil tarihlerinde bir değişiklik yapmadı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 17-20 Nisan tarihleri arasında ikinci ara tatili yapacak. 
RAMAZAN BAYRAM TATİLİ İLE BİRLEŞİYOR
Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı takvime göre bu yıl Ramazan ayı 23 Mart-21 Nisan tarihleri arasında uygulanacak. Hemen ardından ise üç günlük bayram tatili başlayacak. MEB tarafından açıklanan takvime göre ara tatil 20 Nisan tarihinde sona eriyor. Ancak Ramazan bayramı 1. günü 21 Nisan tarihinde başlayacak. Ramazan bayramı tatili, resmi tatil olduğundan okullar, üniversiteler ve kamu kurumları kapalı olacak.
Nisan ara tatili sebebiyle 14 Nisan Cuma günü kapanacak okullarda eğitim öğretim faaliyetleri tekrar 24 Nisan Pazartesi günü başlayacak.