Rüştü Onur Sanat Ve Kültür Derneği (ROSAK)’nin kültür etkinlikleri çerçevesinde yazar ve şairler Nihat Ahlat ile Muharrem Akman okurlarıyla bir araya geldi.

     Devrek Belediyesi Nikah Salonu’nda yapılan imza ve söyleşi etkinliğinde bir konuşma yapan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, “Sanat ve sanatçının yansındığı bir ortamda, üreten insanlığa ışık tutan eserler ortaya koyan sanatçılarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

     Nihat Ahlat ve Muharrem Akman’ın Devrek’in birer değeri olduğunu belinten Başkan Bozkurt, “Devrek’imizin bu güzel insanlarını ortaya koydukları güzel eserleri nedeniyle kutluyorum. Bugün dünyada kültür ve sanatta en ileri gitmiş ülkelerin; en kalkınmış, en zengin ve demokrasisi en gelişmiş ülkeler olması tesadüf değildir. Yaratıcı sınıfların en başında gelen kültür ve sanat insanlarının emekleri ve ürünleri, bir toplumu millet yapan, o milleti bir ve bütün yapan en temel unsurlardır” ifadelerini kullandı.

     Söyleşinin sunumunu yapan gazeteci, şair ve yazar İbrahim Tığ da, Devrek’in kültürel ve sanatsal anlamda çok iyi bir yerde olduğunu belirterek, Ülkemizin Kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür’ sözünü hatırlattı. Tığ, “Büyük Önderimiz ‘sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyerek sanatın toplumların yaşamlarında hayati bir önem taşıdığına vurgu yapmıştır, bu nedenle üreten, ortaya eserler koyan tüm sanatçılarımızın başımızın üstünde yeri vardır. Devrek’ten de Rüştü Onur, Müfide Güzin Anadol, Zihni Anadol, Mithat Yaban, Hamit kalyoncu gibi önemli değerler yetişmiştir, hepsini sevgi ve minnetle anıyorum”dedi.

     Yazar Nihat Ahlat da konuşmasında, 51 yıllık öğretmenlik yaşamında iyi gözlemler yaptığını ve hep notlar aldığını ifade etti. Ahlat şöyle konuştu: “Anı-öykü türünde yazdığım ‘Oluk’ da, öğretmen-öğrenci, öğretmen-vatandaş, özellikle kırsal kesim insanını konu edindim. Oyucucuları güldürürken düşünmeye itmeye çalıştım, anlattığım aslında yaşamımdır, yaşamın bir parçasıdır. Yine oluk da, kırsal kesim insanının yaşamla mücadelesini iyi bir gözlemle ortaya koyduğumu söyleyebilirim.”

     Şair Muharrem Akman da eserlerinde Zonguldak insanını, kırsal kesim insanını belirterek, “Kendim de maden işçiliği yaptım. Madenci kardeşlerimi anlattığım bu eserlerimde onların sorunlarına değindim. Maden ocaklarında yaşamını yitiren 5 binin üzerindeki işçimizin analarının canlı kalmasını amaçladım. Köy yaşamımdan da izler vardır kitaplarımda, yoksulluğun, yoksunluğun yaşandığı köy yaşamım aslında herkesin, bölge insanının da yaşadıklarıdır. Bir anlamda şiirlerimde geçmiş ile gelecek arasında bir köprü bağı kurmak istedim. Okuyucuyu sıkmayan, yormayan şiirler oluşturdum. Beğeneceğinizi umuyorum” dedi.

     Daha sonra Nihat Ahlat “Oluk”, Muharrem ÜAkman da “Dağlarım Dağlarıma Benzer” ve “Bir Madenci Öyküsü” adlı kitaplarını okuyuculara imzaladı.

     Etkinliğe, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, Vatan Partisi Devrek İlçe Başkanı Bahattin Durak, İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Uzundal, Devrek ve Gökçebeyli çok sayıda sanatseverler katıldı.