Gelecek Partisi Zonguldak İl Başkanı Mustafa Kutayer, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’yi “Babacan ve Davutoğlu Millet İttifakı’ndan ayrılırsa ittifakı desteklerim” sözleri üzerine “Kökten Kinci” diyerek topa tuttu. İnce’nin, masanın ruhunu anlayamadığını ifade eden Kutayer, “Bu masanın aktörleri sevgi dilini kabul etti ve sonucunda bir mutabakat üzerinde anlaştı. İnce’ye bu dil yabancı bir dil gibi geliyor” dedi.

Kutayer’in açıklamaları şu şekilde;

"İnce’nin Ak Parti ayrıştırma ve kutuplaştırma jargonunu benimsemiş. Bu arkadaş, masanın kurulma mantığını ve nedenini anlayamıyor. Cumhuriyetin demokratikleşmesi sürecinde kökten dincilik ve kökten laiklik terimlerini çok tartıştık, Ak Parti’yle beraber yeni bir tartışma konusu ortaya çıktı, kökten kincilik. Muharrem İnce de dili, sözleri ve eylemleriyle kökten kinciliği toplumumuzda yaygınlaştırıyor.

MEVLANA’NIN DİLİ YABANCI BİR DİL GİBİ GELİYOR

Mevlana’nın dili Muharrem İnce’ye yabancı bir dil gibi geliyor. Altılı masanın sevgi dili etrafında yoğunlaştığını ve İnce’nin bu dili anlayamıyor, bu masanın etrafındakiler bir dil üzerine yoğunlaştı ve bu da bir mutabakat metniyle sonuçlandı. Bu dil, Mevlana’nın, Hacı Bektaş’ın ve Yunus Emre’nin dilidir, Muharrem İnce bu dilde birleşemiyor. Muharrem İnce bu masaya gelmek istiyorsa ‘İncitsen de incitme’ diyen Mevlana’nın dilini kabul etmelidir. Ama gördüğümüz kadarıyla bu dil ona, yabancı bir dil gibi geliyor.

MASADA BÖLÜCÜLERİN YERİ YOK

İnce’yi yaptığı açıklamalar ve seçim stratejisi nedeniyle “bölücü” olarak tanımlayan Kutayer, “Biz milliyetçi vatansever bir partiyiz ama bizim milliyetçiliğimiz onlarınkinden farklıdır. Bu ülkede milliyetçiyim diyorsan bu ülkenin yüzde 100’ünü seveceksin. ‘Ben sadece bana oy atanları seviyorum’ diyorsan, sen milliyetçi falan değil bölücüsün. Bu ülkenin yüzde 100’ünü sevmeyenin bu masada yeri yok” dedi.

Haber: Batuhan DARAKCI