Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, taciz iddiaları ile gündeme gelem ve geçtiğimiz gün Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) istifa eden Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş hakkında açıklamada bulundu. Kır, geçtiğimiz gün İl Başkanı Mustafa Çağlayan’ın yaptığı açıklamada: ‘İstifasını biz istedik.’ cümlesine de atıfta bulundu. 

CHP’li Kır’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle: 

“AKP iktidarında, Türkiye’nin pek çok ilinde olduğu gibi, Zonguldak’tada ne kadınlarımız ne de çocuklarımız korunabildi. Kamunun kontrolünde olması gereken özel kurslarda ve yurtlarda, kamuya ait koruma merkezlerinde çok sayıda ölümler, taciz ve tecavüz olayları yaşanıyor, halen yaşanmaya devam ediyor. 

“MUSTAFA ÇAĞLAYAN KEŞKE KONU İLK GÜNDEME GELDİĞİNDE GEREĞİNİ YAPSAYDI”

İktidar partisi temsilcilerinden bu güne kadar AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş ile ilgili bir açıklama duymadık. AKP Zonguldak İl Başkanı Mustafa Çağlayan keşke konu ilk gündeme geldiği zaman konun takipçisi olup, gereğini yapsaydı. Aradan aylar geçtikten sonra biz istifasını istedik, partiden istifa etti demek yerine, bu kız kardeşlerimiz uğradıkları sözlü ve fiziki taciz yüzünden zor günler geçirirken, bu taciz olayının mahkemeye yansıdığı dönemde AKP’li Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Demirtaş bu kız kardeşlerimize baskı ve mobingin uygularken olaya müdahale etseydi.   

“ÖNLEMLER GERÇEK ANLAMDA ALINMIYOR”

Maalesef ki kadına, çocuğa yönelik taciz, şiddet, her geçen gün artmakta ve şiddeti, tacizi, kadın cinayetlerini önleyecek, kadınları ve çocukları koruyacak önlemler gerçek anlamda alınmamaktadır.

Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak tacize, şiddete, tecavüze uğrayan bütün kız kardeşlerimizin yanında olduğumuz gibi Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Demirtaş tarafından sözlü ve fiziki tacize uğrayan kız kardeşlerimizin de yanındayız ve hukuki sürecinin sonuna kadar takipçisiz. Hukuki sürecin de biran önce hızlanmasını ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasını mağdur kız kardeşlerimiz ve milletimiz adına bekliyoruz.”