PAZAR FİYATLARI VATANDAŞLARI 2’YE BÖLDÜ PAZAR FİYATLARI VATANDAŞLARI 2’YE BÖLDÜ

Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmeleri sonucunda muhtarlara yeni bir kanun tasarası getireceğini açıkladı.

Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, “Şuan kanun çıktıktan sonra büyükşehirler de beş tane mahalle muhtarı, illerde 3 tane mahalle muhtarı, ilçelerde 2, beldeler de 1 tane muhtar kendi aralarında seçim yapıp her yıl seçilecek bu seçimde aynı belediye Meclis üyesi gibi hakkı huzurunu alacak. Gündeme gelecek. Komisyonlar da görev alacak. Yetkili olacak. Köy muhtarları da İl Genel meclisinde komisyonda görev alacak”dedi.

Başkan Nas açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“6 Ocak 2023 Cuma günü İçişleri Bakanlığı İleri İdaresinde Muhtarlar Kanunu ile ilgili bazı görüştüğümüz maddeler var. Bu maddelerle ilgili görüşlerimizi aldılar. Mesala bunlardan netleşen bundan böyle bağlı bulundukları seçim kurulunda muhtar ada adayları müracaat edecek. Takvimi de yüksek seçim kurulu belirleyecek. O tarihte kimler aday olacaksa İlçe seçim kuruluna müracaatları yapılacak. Daha önce kesinleşen bunlar. Muhtarlar azaları 8 kişiydi. 4 asil 4 yedek. Şuanda netleşen 3 asil 3 yedek. 6 muhtar adayı ve azası, bu azaların başka bir liste de isimleri olmayacak. 1 aza ancak 1 aday adayın listesinde yer alacak. Bir kişi daha önce bir kaç adayın listesinde olabiliyordu. Tabi bununla birlikte birleşik oy pusulası yani şuan ki sistemde Muhtarlar oy bastırıyordu oy dağıtıyordu sandıklarına başkanlar koyuyordu. Çalma bir takım şeyler olduğun da birleşik oy pusulası olacak. Netleşen adayların arasında seçim kurulunca belirlenen isimler. Muhtarlar adaylığına Vasıf’ı olmayan kişiler müracaat ettiklerinde yüksek seçim kurulu inceleyip sen aday olmazsın diyebilecek. Bunun yanında muhtarlar maaşları ile alakalı birşey yok. Yalnız bakanımız cumhurbaşkanımızla görüşecek. Ona göre belirleyecek. Biz ücret olayını görüşmedik. Gündemimize dahi gelmedi. Bizim ki ödenek maaş değil. Bu cumhurbaşkanımızın ve içişler bakanımızın tasarrufunda olan birşey. Bizim öyle bir talebimiz olmadı. Muhtar olacak kişilerin harç bedeli olcak. Seçim kurulunun vermesine harç bedeli yatıracak. Bununda rakamını yüksek seçim kurulu belirleyecek. Muhtarların sene de bir kere izni olacak. Ücretli izininizin maaşından kesinti olmayacak. Onun yerine bakan azası hangisi ise yerine bakan arkadaşı ücret alacak. Daha evvel izne ayrılıyordu 10-15 gün ödeneğinden kesinti yapılıyordu. Kanun çıktıktan sonra maaşından kesinti olmayacak. Onun için görüşmeler hala devam ediyor. Biliyorsunuz mahalle muhtarlarının belediye meclislerinde söz hakkı yok. İzleyeceği olarak katılabiliyor. Şuan kanun çıktıktan sonra büyükşehirler de beş tane mahalle muhtarı, illerde 3 tane mahalle muhtarı, ilçelerde 2, beldeler de 1 tane muhtar kendi aralarında seçim yapıp her yıl seçilecek bu seçimde aynı belediye Meclis üyesi gibi hakkı huzurunu alacak. Gündeme gelecek. Komisyonlar da görev alacak. Yetkili olacak. Köy muhtarları da İl Genel meclisinde komisyonda görev alacak. Kendi aralarında ki seçimle de o isimler değişecek. Bu netleşen daha bunun daha 7-8 tane maddesi var. 10-15 gün sonra tekrar toplantıya çağırılacağız. Bunları neden bizimle görüşüyorlar. Saha da biziz. Bizim düşüncelerimizi alarak bunu netleşiyorlar. Köy kanunu 1924 yılında yapıldı. Hiç bir işlem yapılmamıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak resmî gazetede yayınlanacak”dedi.