Zonguldak’ta 11 Kasım  Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 1923 fidan toprakla buluşturuldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  gözetiminde Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel 2023 farklı bölgede milyonlarca fidan toprakla buluşturuldu. Zonguldak’ta da bu kapsamda 100’üncü Yıl Cumhuriyet Ormanı kuruldu. 1923 fidan, Cumhuriyet Ormanı’nda toprakla buluşturuldu. Çaycuma İlçesi’ne bağlı Erenköy’de düzenlenen fidan dikim programına; Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Çaycuma Kaymakamı Mehmet Göze, Vali Yardımcıları Turgut Subaşı, Mehmet Türk, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Müftüsü Aşır Durgun, Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, daire müdürleri, STK üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle: 

2019 yılında, “Tabiat, insanın hilkatte, yani yaratılışta kardeşidir.” diyen, Yeşile ve Doğaya verdiği kıymet hepimizce bilinen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle, “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edildi. 

Vatandaşlarımızın da teveccühleriyle bugüne kadar, “Geleceğe Nefes” kampanyamızla, tarihî bir fidan dikme seferberliği gerçekleştirdik, rekorlar kırdık.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ülkemizin her bir köşesinde olduğu gibi, Zonguldak’ımızda da hemşerilerimizle birlikte fidanlarımızı toprakla buluşturduk, can sularını hep birlikte verdik.

Bu kapsamda; Milli Ağaçlandırma Gününde ilimiz genelinde; 

2019 yılında 65 bin, 2020 yılında 145 bin, 2021 yılında 168 bin, 2022 yılında  175 bin olmak üzere toplam 550 bin fidanı toprakla buluşturduk.

Hamdolsun dikmiş olduğumuz fidanların yaklaşık %98‘i vatan toprağına tutunmuş, ormanlarımıza kazandırılmıştır.

Başta Sayın Valimiz Osman HACIBEKTAŞOĞLU olmak üzere, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü olan bu mutlu günümüzün heyecanına ortak olan herkese hassaten şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

100 yıl Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, milletin azim ve kararlılığıyla kazanılan millî mücadele sonucunda millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK liderliğinde adeta küllerinden yeniden doğan Türk milletinin ve devletinin yükselmesi, ihyası ve modern çağın icapları doğrultusunda inşasını amaçlayan Cumhuriyet, ulvî hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Bu kutlu zaferi, 29 Ekim1923’te Cumhuriyet ile taçlandırdık. Bugün, Türkiye bir şahlanış dönemine girmiştir. Cumhuriyetimiz 2023’te yeni bir yüzyıla adım atacak.İşte Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılındaki hedeflerimizi ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla açıkladı. Sayın Valim! Değerli Konuklar!

Bizler de Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı tüm kurumlarımızla birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyu ile paylaştığı Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda vizyonumuzu güncelledik. Artık Cumhuriyeti’mizin ikinci yüzyılında bölgemize ve dünyamıza söyleyecek daha çok sözümüz var.

Türkiye Yüzyılı, tarım ve ormancılığın da yüzyılı olacaktır. Orman Genel Müdürlüğümüz 1839’ dan beri asırlık tecrübeye sahip kurumsal kapasitesi, yetişmiş insan kaynağı, güçlü teşkilat yapısı, bilgi ve teknolojiyi benimseyen yönetim anlayışıyla Türkiye Yüzyılı vizyonunda yerini alacaktır.

Bu bağlamda,11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nü, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzu hatırlama ve hatırlatma günü olarak da değerlendiriyoruz.

Ormanlarımızı, geçmişten kalan miras değil, gelecek nesillerin bizlere emaneti olarak görüyoruz.

“ORMAN EKOSİSTEMİ İÇİNDE BİR DÜNYA BARINDIRIYOR”

Orman; yeşilin, nefesin, yaşamın adı, 

huzurun, umudun, dostluğun sevdasıdır. 

Bizler, fidanlarımızı ayrı bir heyecanla toprakla buluşturan, 

can suyunu umutla veren, ormanlarımızı büyük bir gayretle, 

adeta vatan gibi koruyan bir milletin evlatlarıyız. 

Biz ağaca yalnızca; 

“Kapının eşiği, çocuğun beşiği, kâğıdın hamuru” olarak bakmıyoruz, 

odun hammaddesi üreten bir kaynak da olarak görmüyoruz. 

Zira orman ekosistemi, içerisinde başlı başına bir dünya barındırıyor!

Sayın Valim! Değerli Konuklar!

Önceki yıllarda farklı başlıklar altında gerçekleştirdiğimiz 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nün bu yılki temasını,  ‘Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes olarak belirlendi.

“DİKECEĞİMİZ FİDANLAR TOPRAĞA NEFES OLACAK”

Bu yıl, 7’den 70’e hepimizin dikeceği binlerce fidan Cumhuriyetimize nefes olacak. Bugün sadece burada değil Bartın’da 22, Karabük’te 41 ve Zonguldak’ta 37 olmak üzere 100 ayrı lokasyonda 485 dekar alanda aynı anda 51.189 adet  fidanı Türkiye Cumhuriyeti'nin gelecek nesillerine eşsiz armağanlar bırakmak için  toprakla buluşturuyoruz.

Sayın Valim! Değerli Konuklar!

Ülkemizin akciğerleri olan ormanlar, aynı zamanda ekonomiye katkılarıyla milli servetimizdir. Ormanlarımızın korunması ve geliştirilmesine yönelik atılan her adım; doğa, insanlık ve yeryüzündeki tüm canlılar için büyük önem arz etmektedir.

Ormanlarımıza,  Peygamber Efendimizin “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz” hadisini şiar edinerek sahip çıkıyoruz. 

Sağlıklı bir toplumun, sağlıklı bir çevre oluşturmaktan geçtiği idrakiyle geleceğimizin teminatı evlatlarımıza zümrüt yeşili bir Türkiye bırakmak için gece gündüz durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.

İzinsiz ve sebepsiz yere, ağaç kesenleri cezalandıran Göktürkler, Ev yapacağı yere, önce ağaç diken Selçuklular, 184 yıl önce Orman Genel Müdürlüğünü kuran Osmanlı, Ağaç kesilmesin diye koca konağı yerinden taşıttıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti biziz! Bu anlayış ve düsturla; görevimiz ve ömrümüz boyunca bize hizmet eden doğaya, biz de hürmet göstermeye devam edeceğiz.

“ORMANLAR BİZLERE EMANET”

Ormanlar, bizlere bir emanet ve gelecek nesillere bırakacağımız en değerli mirasımız. Toprakla buluşturduğumuz bu fidanları dikmek kadar,  korumak da, yaşatmak da bizlerin görevi. 

Bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz.

Orman Teşkilatımız, 1839 yılından beri yani tam 184 yıldır, orman ve orman kaynaklarımızı, her türlü tehlikelere karşı koruyarak ekosistem bütünlüğü içinde yönetmektedir.

Son 21 yılda yürüttüğümüz ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmaları ile yarınlarımıza umut olmak için ormanlık alanımızı 42.000 hektar artırdık. Zonguldak İlimizde 27 milyon olmak üzere bölgemizde 106 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 

Üniversitelerimiz başta olmak üzere okullarımız ve kampüslerini bedelsiz olarak ağaçlandırdık ve üniversite öğrencileri adına 600 bin fidan diktik ve dikmeye de devam ediyoruz.

YANAN ORMANLARDAN 40 KATINI AĞAÇLANDIRDIK”

Yanan ormanlardan 40 kat daha fazla alanı, ilmek ilmek ağaçlandırdık!

2002 yılından önce, yılda 500 bin fidan üretilirken, ağaçlandırma, toprak muhafaza ve erozyonla mücadele çalışmaları ve kamusal alanların ağaçlandırılması için son 21 yılda her yıl ortalama 2,5 milyon fidan ürettik!

Yine son 21 yılda, 4 adet yeni şehir ormanımızla ve 45 adet orman parkımızla, yeşilin bozkıra karşı mücadelesinde, “Güçlü Bir Ses, Geleceğe Nefes” olmaya devam ettik!

Milli Ağaçlandırma Günü kutlamalarımız çerçevesinde, davetimize icabet ederek,  Erenköy Köyümüze kadar gelen misafirlerimize bir kere daha kalben HOŞGELDİNİZ demek isterim.

Vatandaşımızın doğduğu yerde doyması ilkesiyle orman köylümüzün refah düzeyini artırmak ve ülke ekonomimize katkı sağlamak amacıyla orman köylerimizi destekliyoruz.

Ormancılık çalışmalarımızı doğaya uygun şekilde yapmaktayız. Yöremizde hatta içerisinde bulunduğumuz ormanlık alanda da doğal olarak yer alan hem gelir getirici özelliği olan hem de şifa kaynağı olan 1.923 adet (Arbutus unedo) kocayemiş fidanını orman köylülerimize ek gelir sağlamak , arıcılığı geliştirmek ve yöre ekonomisine katkı sağlamak üzere bu alanda hep birlikte toprakla buluşturacağız.

Biz en çok doğa ve orman sevgisi ve bilincini; gelecek kuşaklara aktarmak adına canı gönülden çalıştık, yarınlara hep umut ektik. 

Bu kapsamda; 2002’de 28 aile  ye 600 bin TL orköy destek ve hibe rakamını 2023 yılında 42 Milyon TL’ye yükselttik, bundan 169  ailenin yararlanmasını sağladık. 

2024 yılı hedefimiz ise bu katkının 200 aileye 60 milyon TL’ye yükseltilmesidir.

Sayın Valim! Değerli Konuklar!

İşte saydığım bütün bu emek ve özveri isteyen ağaçlandırma faaliyetlerimizi, “Ormanı Korumak, Vatanı Korumaktır.” düsturundan hareketle, orman teşkilatımız olarak, gece-gündüz çalışarak daha yaşanabilir bir dünya için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Tabi bütün hedeflerimizi, milletimizle ve tüm insanlıkla paylaşıyor, her bir fidanımızın öyküsünü daha anlamlı hale getirmeyi arzu ediyoruz.

Birazdan sadece burada değil, tüm şehirlerde eş zamanlı olarak beraber dikeceğimiz fidanlarla, inşallah geleceğe can verecek, dünyaya nefes olacağız. Böylece ormanlar bizim hem süsümüz, hem de gücümüz olmaya devam edecektir!

Yine bugün şehrimizin ve bölgemizin dört bir yanında 37 farklı noktasında ellerinde fidanlarla toprağa dokunan, “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” olan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Ormanları geçmişin mirası değil, geleceğe emanet olarak düşünmek zorundayız. İşte tam da bu güzelleştirme azmi ve arzusuyla,184 yıllık orman teşkilatı olarak, gece gündüz demeden yazın köz, kışın buz üzerinde ormanı korumanın vatan savunması olduğu bilinciyle çalışıyoruz.

Bu vesileyle çalışmalarımızda bizlerden desteklerini esirgemeyen Saygıdeğer Valimiz Osman HACIBEKTAŞOĞLU’a, Genel Müdürümüz Sayın Bekir KARACABEY’e, “Kışın buz üstünde, yazın köz üstünde” çalışan, emek veren kıymetli mesai arkadaşlarıma ve tüm ormancılık camiasına teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu uğurda canını feda eden 155 şehidimizi ve  bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi, Gazze’de İsrail zulmüyle tüm dünyanın gözleri önünde işlenen bu ahlaksız, vicdansız, alçakça katliamlarda şehit olan 10 bini aşkın Filistinli kardeşlerimizi de bu vesileyle rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Kaybedilen tüm masum canlara Allah'tan rahmet diliyor, Filistin topraklarının dört bir yanında çocukları, anneleri, masumları öldüren katillerin; mazlumların malını çalan hırsızların yakasından yapışmak bizim insani vazifemizdir.

KATLİMA KINAMA

Bu ahlaksız, vicdansız, alçakça katliamı yapanları destekleyenlerin yüzlerine gördüğümüz her yerde suçlarını haykırmak da tarihe karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Filistinli kardeşlerimizin İsrail zulmünden kurtarılması, Gazze'de tüm dünyanın gözleri önünde işlenen katliamların durdurulmasını temenni ediyorum.  Sayın Valim! Değerli Konuklar!

CUMHURİYETİMİZ 100 YAŞINDA”

Tıpkı ulu bir çınar gibi kökleri tarihte dalları gelecekte olan aziz milletimizin göz bebeği Cumhuriyetimiz 100 yaşında. 

Bizler yeşil vatanın koruyucuları olarak daha yeşil bir Zonguldak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bugün ve daima geleceğe nefes olmaktan gurur duyuyoruz. Ormanlarımız yarınlarımızın teminatıdır. Milli Ağaçlandırma günümüz kutlu olsun. Sağ olun, var olun, “Cumhuriyetimize Nefes Olun” olun, Allah’a emanet olun! Saygılarımla Arz Ediyorum!”

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN