Tüm Emekliler Derneği (TÜED) Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, hükümete seslenerek emekleri ek zam yapılması gerektiğine dikkat çekti.

ZONGULDAK'TA FIRTINA BAŞLADI: DALGALAR 7 METREYİ BULDU ZONGULDAK'TA FIRTINA BAŞLADI: DALGALAR 7 METREYİ BULDU

Memiş, Emekli aylıkları seviyesine bakıldığında emeklilerimiz zorunlu ihtiyaçlarının yarısını bile karşılamaya yetecek bir aylığa sahip olmadıklarından bahsetti.

Hüseyin Memiş açıklamasında; “Emeklilerimize ek zam yapılmalı 2022 yılı emeklilerimiz için zor bir yıl oldu. Emekli aylıkları seviyesine bakıldığında emeklilerimiz zorunlu ihtiyaçlarının yarısını bile karşılamaya yetecek bir aylığa sahip olmadıklarından ek zam yapılmasını talep etmektedir. 2000 sonrasında bağlanan emekli aylıklarında görülen kayıplar hesaplama sisteminin yetersizliğini göstermektedir. Emekli aylığı bağlananların yarısına yakınının asgari ücretle çalışması ve alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 35 olarak uygulanması bir sistem sorununa dönüşmüştür. Karma emekli aylık hesaplama sistemi günümüzde değerini kaybeden bir uygulama olarak görülmektedir. Bu gerçeği gören hükümet sorunu esastan çözme yerine en az aylık ödemesi ile kısmi iyileştirmeler yapmıştır” dedi.