VALİ MUSTAFA TUTULMAZ’IN EŞİ FATMA TUTULMAZ HUZUREVİ’Nİ ZİYARET ETTİ VALİ MUSTAFA TUTULMAZ’IN EŞİ FATMA TUTULMAZ HUZUREVİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Her yıl 4 Aralık’ta kutlanan Dünya Madenciler Günü nedeniyle öğle saatlerinde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fikret Bayır, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri ile, müessese müdürleri, sendika yetkilileri ve çok sayıda maden işçisi katıldı. 
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Madenciler Günü’nü Amasra’da meydana gelen maden faciası nedeniyle buruk kutladıklarını ifade ederek; “ Zonguldak maden havzamızda, ülkemizde ve dünyada madencilik sektöründe çalışan tüm meslektaşlarımızın Dünya madenciler gününü kutluyorum. Genel Maden İşçileri Sendikası ve madenci kardeşlerimiz adına, tüm dünya madencilerine dayanışma duygularımızı iletiyorum. Bu yıl madenciler gününü, buruk kutluyoruz. 14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesi’nde meydana gelen krizi faciasında 42 madenci arkadaşımız şehit oldu. Acıları Yüreğimizde. Bir yandan bu kazada emailleri bulunanların en ağır şekilde cezalandırılmaları için adli soruşturmalar süreci yakından takip ederken, diğer yandan bu kazaların bir daha meydana gelmemesi için yapılması gerekenleri tartışıyoruz. kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve madenci camiamıza başsağlığı diliyoruz. Allah bu acıları bir daha yaşatmasın. Bu anlamlı günde her şeyden önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının cumhuriyetimizin ilk yıllarında sahip çıktığı ve Türkiye’de kömür sektöründe tarihsel birikime sahip olan, Türkiye Taşkömürü kurumuna, Türkiye Taşkömürü işletmelerine, ülkemizin ve milletimizin geleceği için yerli ve milli varlığımız olan Maden Tetkik arama kurumuna ve öz kaynaklarımız ülke ekonomisine kadar madencilik sektörümize sahip çıkılmasını istiyoruz.”dedi.
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) İş Güvenliği Daire Başkanlığı’ndan emekli maden mühendisi Levent Usman’ın vefatı nedeniyle İstasyon Caddesi’nden başlayarak Madenci Anıtı’nda son bulacak yürüyüş iptal edildi.