Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)  Çaycuma İlçe Başkanı Ünal Kurt, Çaycuma’daki başıboş sokak hayvanları sorununa dikkat çekti. İlçe başkanı Kurt, açıklamasında şu sözlere yer verdi;
“Çaycuma’mızda bir kontrolsüz artan sokak köpeği popülasyonu var. Artık bu sorunu kabul etmeli ve çözüm yollarına başvurmamız gerekli. Adeta herkesin bildiği fakat  görmezden gelmeye çalıştığı bu sorun, sadece yerelde değil ülke genelinde de vahim boyutlara ulaşmış durumda.

Üzülerek şahit oluyoruz ki, köpeklerin saldırıları sonucunda ölen yahut yaralanan yüzlerce insanımız oldu. Bazen doğrudan saldırı bazen de dolaylı yollarla, misal trafik kazalarına sebebiyet vermek suretiyle, acı olaylar vuku bulabiliyor. 

Elbette ki bu küçük dostlarımız biz insanların düşmanları değil. Ancak onların doğası  ve biz insanların yetersiz tedbirleri neticesinde bazen saldırganlaşabiliyorlar. Sürüleşerek birbirlerine ve insanlara zarar verebiliyorlar. 

Bizzat  hayvansever olarak bu riskli meselenin çözüme kavuşması için, bir basın açıklaması yapma gereği duydum. 
Bazen hayvansever vatandaşlarımızla aynı duygularla aynı dili konuşsak da anlaşmazlıklar oluşabiliyor. Bu sebeple sorunumuzu kimseyi incitmeden çözelim.

 Peki nasıl çözelim?

DİN GÖREVLİLERİ ALINACAK, SINAV YARIN DİN GÖREVLİLERİ ALINACAK, SINAV YARIN

Çözüm çok zor değil, yurtdışında olduğum dönemde ben sokakta sahipsiz başıboş köpek hiç görmedim. Gelişmiş ve bu sorunu çözmüş ülkelerden örneklerle ilerleyebiliriz.

İlçemizde kontrolsüz artan köpek nüfusunu doğru sürekli ve sürdürülebilir yöntemlerle  kısırlaştıma politikası izlenebilir. Çaycuma’mız bu konuda ülkemize de bir örnek teşkil edebilir.  Genellikle "topla, kısırlaştır, aşıla, geri bırak" yönteminin uzun yıllar ifa edildiği ülkelerde belli zaman diliminden sonra artık bu sorun ortadan kalkıyor. 

İlaveten, hayvan haklarını ve refahını gözeten gelişmiş barınaklarda, küçük dostlarımızın sağlık taramaları yapılabilir. 

Kanun koyucuların, gerekli düzenlemeleri yapmaları neticesinde, hayvan sahiplenmenin bakım konusunda yeterli birikime haiz olmaları ve onları terketmeleri  durumunda ciddi yaptırımlara maruz bırakılmaları da söz konusu olabilir.
Elbette ki hayvanseverler ve ilgili derneklerle bu mesele yerelde ve ülke genelinde istişareye açılıp daha çok fikre  ulaşmak yerinde bir davranış olacaktır. 

İlçemiz özelinde, belediye başkanımızı, kaymakamımızı, ilçe tarım müdürlüğümüzü çözümün en önemli sac ayakları olarak görüyor ve kıymetli yardımlarını talep ediyoruz…

Sevgi ve hürmetlerimizle…