Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 14 Mayıs seçimi öncesi Zonguldak halkı ile kent merkezinde buluştu. Madenci Anıtı’nda düzenlenen mitinge halk yoğun ilgi gösterdi. 
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye ilk olarak İmamoğlu geldi. 

İMAMOĞLU; “ŞİMDİ SANDIK ZAMANI”

İmamoğlu, Zonguldak halkı ile buluşmamın mutluluğunu ifade ederek, konuşmasında şunları söyledi: 
“Madencilerin huzurunda saygıyla eğiliyorum. Kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ecevit’in şehrinde olmaktan gurur duyuyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Göreve geldiğimizde ilk işimiz, meydanlarımızı düzenlemek olacak. Sevgili hemşehrilerim; çok kritik bir zamandayız. Bugün 1 Mayıs, emekçinin bayramı. Belkide Türkiye Cumhuriyeti dar gelirlinin bu kadar daraldığı bir dönem yaşamamıştır. Gittiğim yerde annelere, hanımefendilere soruyorum. Diyorum ki gönül rahatlığıyla evladınıza bayramlık alışverişi yapabildiniz mi? İnsanlarımız bayramı seyranı unuttular. Bunu değiştirmemiz lazım. Memleketim, bu liyakatsiz yetersiz, ne yazıkki gündemi millet olmayan, sadece bir avuç insan olan anlayıştan derhal kurtulmamız lazım. Hepsini tıpış tıpış evlerine yollayacağız. Zonguldak şehri hak ettiği yerde değildir. Zonguldak bunu hak ediyor mu? 21 yıldır bu ülkeyi yöneten insanlar Zonguldak’ı bu duruma düşürmüşse, şimdi sandık zamanı, şimdi hesap sorma zamanı. Sandık, vatandaşın iktidardan hesap sorma zamanıdır. Sandık, vatandaşın hakkını arama yeridir. Sandık, vatandaşın yeri gelmişse hakkını verme yeridir. Biz millet ittifakı olarak vatandaşın hakkını verecek bir ekibiz. “

KILIÇDAROĞLU’NDAN 5 BİN İŞÇİ SÖZÜ

Ardından alkışlarla Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi. 
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı olarak seçildiği taktirde TTK’ya aşamalı olarak 5 bin işçi alacağını söyledi. Öte yandan  Kılıçdaroğlu, CHP’nin iktidar olması halinde Filyos Limanı’nda çalışmaların durdurulacağı yönündeki iddialara da sert yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Niye yapmayalım, daha güzelini yapacağız.” dedi. 
Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle; 
“Söz verdim daha önce geldiğimde. Aşamalı olarak 5 bin işçi alacağım. Yıllardır söz verdiler yapmadılar. 2 bin işçi alacağız dediler. Bunu kömürün karası ile sileceksiniz. Hakkınızı her ortamda savunacağım. Emekliye hakkını vermiyorlar, işçi de kalmadı. Geriye kaldı esnaf. Esnaf unutmasın, 5 bin işçi aldığımda esnafın da yüzü gülecek. Esnaf bakanlığımız olacak. Kadınların derdini de gayet iyi biliyorum. Kırsal da yaşayan kadının derdini de biliyorum. Türkiye’nin değişime ihtiyacı var. Her evde her mutfakta berekete ihtiyaç var. Bu zor gümler geçecek, güzel günler gelecek. Köyler boşaldı. Kimse kalmıyor kalmak da istemiyor. Hiç endişe etmeyin bütün köy okullarını açacağız ve 100 bin öğretmen alımı yapacağız. Köyde ziraat mühendisi olsun, veteriner hekim olsun. Neden yoklar? Herkes kazasın, kazanacak. Eti dışarıdan getir, buğdayı, arpayı dışarıdan getir. Biz dışarıya mı çalışacağız? İnsanca hakça bir düzen. Ecevit de insanca, hakça bir düzen diyordu. Bu düzeni getireceğiz. Eskiden burası çalışanların başkentiydi. Şimdi emeklilerin başkenti olma yolunda. Bu düzeni değiştireceğiz. Sözüm söz asgari ücret kadar emekliye birer ikramiye vereceğiz. Kurban bayramında bankaya gidecek emekli kardeşim, 15 bin liralık ikramiyesini görecek. Bay Kemal sözü. Herkese para var emekliye gelince nereden bulacağız. 27,5 yılımı devlete harcadım. Ekonomiyi gayet iyi bilirim. 418 milyar doları dışarıya getirenler size de söz o parayı geri getirip bu millete vereceğim. Devlet bakidir, adalet üzerine inşaa edilir. 10 bin fizypterapist atanacak. Fizik tedavi kuyrukları son bulacak. Her şeyin adaletini düşünüyorum. Bundan emin olmanızı isterim. En geç iki yıl içinde Suriyelileri ülkelerine göndereceğiz. Bu milletin ahlakına güveniyorum. Artık bir değişime ihtiyacımız var. Yeter artık. Memleketi me hale getirdiler. Kuru soğana muhtaç hale geldik. O paraları niye getireceğim bu yüzden. Efendim Filyos limanını CHP gelirse yapmayacakmış. Niye yapmayalım, daha güzelini yapacağız. Sen saraylara güvenirsin ben halka güvenirim. Sen beşli çete için çalışırsın ben halkım için. Sinan Ateş davasını gayet iyi takip ediyorum. Davayı kapattırmaya çalışıyorlar, kapattırmayacağım.”

Haber:Duygu ELMA ÖZFİDAN