Türkiye'nin tanınmış ve sevilen oyuncuları; Hüseyin Avni Danyal ve  Başak Daşman'ın oynadığı  "Kelepçe Kullanma Kılavuzu" Zonguldak'ta sahnelendi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyuna Zonguldaklar yoğun ilgi gösterdi.

Irmak Bahçeci’nin kaleme aldığı ve Serkan Üstüner’in yönettiği ‘Kelepçe Kullanma Kılavuzu’ isimli tiyatro oyunu, 25 Nisan’da yapılan ilk gösterilişin ardından, başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun pek çok şehrinde izleyiciyle buluştu.

Oyunda, inatçı bir polisin, oldukça zeki ve entelektüel bir kadını sorgulama sürecinde yaşanan bir süreç anlatılıyor.

ÖNÜNE OTURDUĞU DOLMUŞUN ALTINDA KALIP ÖLMÜŞTÜ; 'ASLİ' KUSURLU BULUNDU ÖNÜNE OTURDUĞU DOLMUŞUN ALTINDA KALIP ÖLMÜŞTÜ; 'ASLİ' KUSURLU BULUNDU

Kadın karaktere hayat veren Başak Daşman, üniversite eğitimi sonrası işsizlik nedeniyle sihirbazlığı meslek olarak seçen bir erkeğin zeki ama biraz da feminist karısı olarak karşımıza çıkıyor. Hüseyin Avni Danyal ise işi garanti olsun diye babasının isteğiyle polis olmuş, etliye sütlüye karışmadan 40 yıllık yorucu meslek yaşantısının son bir saatini tamamlamaya çalışan bir komiser yardımcısı rolüyle sahneye çıkıyor. 

İllüzyon gösterisi esnasında kocasını ortadan kaldıran kadın, eşinin bulunamaması üzerine bir cinayet zanlısı olarak tutuklanır. Emekliliğine iki saat kalmış, yorgun fakat deneyimli komisere sorgulama görevi verilir. Amirlerinin baskısı ve kısıtlı zaman nedeniyle stresle sorgu odasına (sahneye) giren komiser yardımcısı gerçek ile İllüzyon arasında sıkışıp kalır.

Oyunda, ülkemizin yaşadığı kadın erkek çelişkileri, kadına şiddet, suçluların cezalarını bulmamaları, adli kolluğa müdahale gibi pek çok toplumsal hafızamızda yer etmiş konu ikili arasındaki diyaloglara yansıyor. Sorgu odasında, sorgulayan ve sorgulanan arasındaki roller sürekli değişiyor.