Uluslararası Rotary 2430. Bölge Federasyon Başkanı Emre Öztürk ve eşi Gülce, Bölge Ekibi ile beraber Kdz.Ereğli Protokol ziyaretleri kapsamında Kdz.Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ı ziyaret etti. Kdz.Ereğli'de Rotary Toplum Birliğimizin de bulunduğu Elpek Dokuyan Eller Kadın Kooperatifi ziyareti sonrası Öztürk, Rotary Kulübü ve Bölge projeleri ile ilgili bilgiler aktardı. 

Rotary'nin insanlığa hizmet vermek, her meslekten yüksek ahlaki standartları yüceltmek, dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla kurulan bir sivil toplum örgütü olduğundan bahseden Öztürk, Dünya'da ve Türkiye'de Rotary tarihinden de kısaca bahsetti. 1905 yılında kurulan ve bugün 1.4 milyon üyesi ile 200'den fazla ülkede etkin olan Rotary' nin Türkiye'de 1955 yılında faaliyetlerine başladığını belirten Emre Öztürk, sosyal sorumluluk projelerinden örnekler vererek konuşmasına devam etti. Özellikle pandemi döneminde devlet hastanelerine Covid mücadelesi kapsamında 50'den fazla ventilatör bağışı yaptıklarını, kadın kooperatiflerine yönelik gıda üretim tesisleri kurduklarını,  Antalya'daki yangınlarda zarar gören 100'den fazla aileye keçi ve arı kovanı bağışında bulunduklarını, ilimizde yapılan Runtalya koşusundan elde ettikleri gelir ile 100 adet akülü tekerlekli sandalye, 200 adet akıllı baston hibe ettiklerini anlatan Rotary Federasyon Başkanı Emre Öztürk, Türkiye'de 28 tane adında Rotary geçen okulları olduğunu bu okulların tamamının Rotaryenler tarafından yapılıp Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlandığını, bununla birlikte her sene 1000 civarında öğrenciye burs verdiklerini ve liderlik programları ile binlerce öğrenciye vizyon kazandırmak amaçlı eğitimler verdiklerinden bahsetti.

Rotary'nin Türkiye'de yeterince tanınmadığını ve hatta yanlış algıların olduğunu söyleyen Emre Öztürk, Rotary’ nin ne olduğundan çok ne olmadığını anlatmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Rotary' nin gizli bir dernek olmadığını, toplantıların tüm misafirlere açık olduğunu, herkesin üye olabileceğini, zenginler kulübü olmadıklarını, her gelir seviyesinden üyelerinin olduğunu, kökü dışarda bir yapılanma değil bilakis tüm Rotary Kulüplerinin dernekler masasında kayıtlı, İçişleri Bakanlığı denetiminde yasal dernekler olduğunu, bir Amerikan derneği olmadıklarını, uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olduklarını özellikle vurguladı.

Akşam programında ise, Tims Fabrika'da düzenlenen Döneminin 18., Kulübün 1762. Toplantısında Kdz.Ereğli Rotary Kulübü Dönem Başkanı Fulya Dinçer ve Uluslararası Rotary 2430.Bölge Federasyonu Başkanı Emre Öztürk ilk 6 aylık projelerinin sunumlarını gerçekleştirdi. 

Düzenlenen Yeni Üye Kabul Töreni ile Tat Metal İnsan Kaynaklar Yöneticisi Deniz Altuğ üyeliğe kabul edildi.

EĞİTİM AİLESİ TIRI DEPREM BÖLGESİNE ULAŞTIRILMAK ÜZERE YOLA ÇIKTI EĞİTİM AİLESİ TIRI DEPREM BÖLGESİNE ULAŞTIRILMAK ÜZERE YOLA ÇIKTI