Zonguldak İl Genel Meclisi 16’ncı birleşim toplantısı Necdet Karaveli başkanlığında yapıldı. Açılış ve yoklamanın ardından bir önceki toplantının tutanak özeti okundu. Gündem maddesi komisyondan geldiği şekilde kabul edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan da İl Genel Meclisi Toplantısı’na katıldı. 

İL ÖZEL İDARESİ’NDEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NE 33 MİLYON 329 BİN 194 LİRALIK ÖDENEK

Bozkan; kentteki projeler ve ödenekler hakkında bilgilendirme yaparak; “Burada 2024 yılı programıyla ilgili hazır bulunuyoruz. 2023 yılı ile ilgili de kısa bir bilgi vermek istiyorum. 105 bin öğrencimiz örgün eğitimde. Her bireyimizin üzerimizde hakkı olduğu bilinciyle çalışıyoruz ancak; malum, yakın bir zamanda büyük bir deprem yaşadık. Genel bütçede ilimize ve deprem bölgesi olmayan diğer illere aktarılan bütçe oranında adaletli olarak hizmetleri vermeye çalışıyoruz. 2023 yılı bütçemizle ilgili kısa bir açıklama yapacak olursak; 2 tane biten, 10 tane devam eden projemiz var. İhale aşamasında 3 projemiz var. Proje aşamasında 18 projemiz var. Toplam 33 proje ürettik. İlimizdeki yatırım projelerinin toplam bedeli; 2022 rakamları ile 1 milyar 510 milyon lira. 2022 yılında İl Özel Idaresi’nden aktarılan payımız; 23 milyon 659 bin 449 lira. 2023 yılında İl Özel İdaresi’nden Milli Eğitim bütçesine ayrılan miktarımız 33 milyon 329 bin 194 lira. Bu şartlar altında genel bütçemizden gelen mevcut miktar ile ilimiz genelinde yatırımları adaletli bir şekilde dağıtmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl için genel bütçeden gelecek büyük onarımlar ile birlikte yapabileceğimiz en fazla 3 okul programıdır. O nedenle çok geniş kapsamlı genel bütçeden gelecek miktar ile onarımlara girişemeyeceğiz. Bakanlığımızın deprem ili olmayan illere talimatı bu yöndedir. Temel eğitim yatırımlarına aktaracağımız miktarı artırmayı diliyorum.” dedi. 

MİLLİ EĞİTİM HANGİ PROJELERİ TAMAMLADI, HANGİLERİ DEVAM EDİYOR? 

Yapı Kontrol Müdürü Özgür Emre Pulat; “Akşam sanat okulu işimiz var devam ediyor. Merkez Bilim Sanat ve Rehberlik Merkezi işimiz devam ediyor. Olgunlaşma Enstitüsü devam ediyor. Devrek’te çatı onarım işimiz vardı; tamamlandı. Bahçelievler İlkokulu’nun yapımı devam ediyor. Alaplı Ahmet Zeki Atalay Okulunu yapan firma battı, ikmal inşaatına çıktık.21.11.2023 tarihinde İhalesi yapılacak. Merkez Mithatpaşa İlkokulu yapımı devam ediyor.” şeklinde yapımı tamamlanan ve devam eden projeleri sıraladı. 


Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN