Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 22-09-2021 14:26   Güncelleme : 22-09-2021 18:58

ZONGULDAK'TA OKULLAR KIRMIZI ALARM VERİYOR: 70 SINIF KAPATILDI!

Yüz yüze eğitime başlanılmasının ardından, okullar; koronavirüs alarmı vermeye başladı. Zonguldak'ta 150 öğrenci ve 130 öğretmen koronavirüse yakalandı, 70 sınıf kapatıldı. 2013 öğrenci ise, karantina altına alındı...

ZONGULDAK'TA OKULLAR KIRMIZI ALARM VERİYOR: 70 SINIF KAPATILDI!

Yüz yüze eğitim başladı ancak; okullarda da koronavirüs vaka sayıları aniden tırmanışa geçti. Emeğin Başkenti Zonguldak'ta, koronavirüs salgınına yakalanan öğrenci sayısı 150'ye çıktı, 70 sınıf kapatıldı.Onlarca öğrenci ve öğretmen ise, karantinada. Eğitim Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar Kanal B'ye yaptığı açıklamada yeni eğitim öğretim yılının ciddi sıkıntılarla başladığını ancak; yüz yüze eğitimin öğrenci için daha verimli olduğunu söyledi. Aşkar; "2021-2022 eğitim-öğretim yılı çok ciddi sıkıntılarla başladı. 1 buçuk yıla yakın bir süredir uzaktan eğitim alan, yüz yüze eğitimden uzak kalan öğrencilerimiz, eğitim alanında ciddi sıkıntılar yaşadı. Net olarak bilinmesini istiyoruzki hiçbir şey yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor. " dedi.

Aşkar, kent genelindeki okullardaki son durumu da paylaşarak; "Kovid ile okullarımızda öğrencilerimiz de, öğretmenlerimiz de yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bir yandan aşılamayı hızlandırırken, bir yandan da eğitim-öğretimin sürekliliği noktasında çaba göstermek zorundayız....Dün itibariyle söyleyecek olursak 70 civarı sınıf kapalı, 150 civarında öğrencimiz kovid, 2013 öğrencimiz temaslı gözüküyor, 130 civarı öğretmen ve idarecimizde temaslı ya da kovid geçirdiğinden dolayı yüz yüze eğitimin dışında kalmak durumunda." ifadelerine yer verdi. 

Öte yandan Eğitim Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar, 'maske, mesafe,temizlik' kuralını hatırlatarak Bakanlığa seslendi...Aşkar, geçtiğimiz sene Toplum Yararına Program kapsamında okullara 500 temizlik görevlisinin, bu sene ise yalnızda 171 görevlinin alındığını söyledi. 

Aşkar, 450 civarı okulun bulunduğu Zonguldak'ta, acil olarak bu sorunun da çözülmesi gerektiğine çağrı yaptı.

Haber:Duygu ELMA