Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 05-05-2021 12:39   Güncelleme : 05-05-2021 16:50

ZONGULDAK'TA 'KATİL ARI' İLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ AŞAMA

Zonguldak'ta kestane ağaçlarının kurumasına neden olan ve halk arasında 'katil arı' olarak bilinen kestane gal arısına karşı Orman Bölge Müdürlüğünce üretilen 1050 adet 'Torymus sinensis' böcekleri, kestane ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda doğaya bırakıldı. Torymus sinensisler ile ağaçların kurumasının önüne geçilmesi ve meyve veriminin arttırılması hedefleniyor.

ZONGULDAK'TA 'KATİL ARI' İLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ AŞAMA

Ülkemizde ilk olarak 2014 yılında Yalova ile Bursa bölgesinde görülen ve halk arasında katil arı olarak bilinen gal arısı, geçen yıl Zonguldak ormanlarında da ortaya çıkmıştı. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, kestane ağaçlarının tomurcuklarına yumurta bırakarak çiçek açmasını engelleyen ve zamanla ağaçları tamamen kurutan gal arısıyla mücadele için çalışma başlattı.Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Gökçebey ilçesinde bulunan 'Orman Zararlılarıyla Mücadele Teşhis ve Tanı Laboratuvarı'nda gal arısıyla beslenen 'Torymus sinensis' adlı böceğin üretimine başlandı. Laboratuvar ortamında erkek ve dişi olarak üretilen torymus sinensisler, Kilimli İlçesi'ne bağlı Göbü Köyü'nde kestane ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda doğaya bırakıldı. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, biyolog, laborant ve köy halkının katılımıyla kavanozlarla getirilen böcekler, kestane ağaçlarının yapraklarına bırakıldı. 

VALİ TUTULMAZ; "İNŞALLAH BU MÜCADELEDE BAŞARILI OLURUZ"

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz; gal arısıyla mücadelede önemli bir aşamaya gelindiğini belirterek bölgenin önemine değindi. Vali Tutulmaz; "Bizim bölgemiz için önem arz eden kestaneye ve kestane balına olumsuz yansıyacak zararlıyla ilgili mücadelede önemli bir aşamaya gelindi. Bugünde bunları doğaya bırakacağız. İnşallah bu mücadelede başarılı oluruz çünkü; bizim bu bölge hem kestane balıyla, hem kestanesiyle ünlü bölgelerimiz. Buradan hem vatandaşlarımızın hem de ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlanıyor." dedi. 

BAYRAKTAROĞLU; "AMACIMIZ DOĞADAKİ DENGEYİ KORUMAK"

Zonguldak Orman Bölge Müdürü  Faruk Bayraktaroğlu da, gal arısının doğaya verdiği zararı anlattı, süreç hakkında bilgi aktardı. Bayraktaroğlu; "Kestane Gal Arısı, özellikle kestanelere büyük miktarda zarar veren bir türümüz. Dolayısıyla da buna karşı biz, biyolojik mücadele çalışması yapıyoruz. Gal arıları,  kestanelerin tomurcuklarına yumurtalarına koyuyor. Sonra burada çiçek oluşumunu, yaprak oluşumunu ve meyve oluşumunu engelleyecek şekilde etkide bulunuyor. Buna karşı da parazioti olan torymus sinensisler ürettik. 100 tane dişi 50 tane erkek olacak şekilde özel koloniler oluşturup onlaro doğaya salıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 1050 tane böcek ürettik, başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Amacımız doğadaki dengeyi korumak." ifadelerine yer verdi.

Haber:Duygu ELMA