Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 06-01-2022 10:08   Güncelleme : 06-01-2022 15:07

ZONGULDAK'TA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

Zonguldak Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi...

ZONGULDAK'TA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

Zonguldak Türkiye'nin gezilebilecek en güzel şehirlerinden biridir. Hem tarihi yerlerin fazlalığı hem de doğal güzelliği ile Zonguldak her mevsim gidilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Zonguldak şehrine gitmeden önce şehir hakkında detaylı bilgi edinmekte fayda vardır. Son zamanlarda Zonguldak şehrine gelmeden önce Zonguldak hakkında araştırma yapanların sayısı bir hayli fazladır. Peki, Zonguldak gezilecek yerler nerelerdir? Zonguldak mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesinde hangi yerler var? İşte Zonguldak gezi rehberiniz.Zonguldak Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir. Tarihi yerleri ve müzeleri bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Kültür çeşitliliği arıyorsanız Zonguldak şehri tam size göre. Zonguldak Türkiye'nin deniz ticareti açısından önemli bir liman şehridir. Yaklaşık 200 bin nüfusu ile Türkiye'nin seyrek nüfuslu illerinden biridir. Zonguldak'ta gezip görmeniz gereken pek çok doğal yapı bulunuyor. Ayrıca şehirde Osmanlı döneminden ve diğer uygarlıklardan kalma eserler de yer almaktadır.Eğer tarih tutkunuz var ise ve doğayı çok seviyorsanız Zonguldak şehri mutlaka gezip görmeniz ve keşfetmeniz gereken şehirlerin başında yer alıyor. Zonguldak gölleri ve plajları bakımından çeşitliliğin bol olduğu bir şehirdir. Mağaralar, yemyeşil doğa ve kanyonlar şehir de sıklıkla rastlanmaktadır. Zonguldak Türkiye'nin gelişen illerinden biridir. Özellikle kömür üretimde Zonguldak ili başı çekiyor. Tatil olanakları açısından en iyi olanaklara sahip şehirlerden biri olan Zonguldak konaklama imkanları da bulunuyor. Şehri ziyaret ederken bütün bu olanaklardan yararlanabilir muhteşem bir doğal gezintiye çıkarak Zonguldak şehrinin sonuna kadar tadını çıkararak eğlenebilirsiniz.

Çitdere Tabiat Parkı

  • Çitdere Tabiat Parkı 

Zonguldak ilinin biraz daha doğal yerlerinden bahsetmekte fayda var. Doğa tutkunu iseniz Çitdere tabiat koruma alanı tam size göre. Burada yemyeşil bir manzara ile karşılaşacaksınız. Çitdere tabiat koruma alanında aynı zamanda doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Eşsiz güzelliğe sahip olan Çitdere tabiat koruma alanı mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinin başında yer alıyor.

Filyos Kalesi

Filyos Kalesi 

Zonguldak şehrinin tarihi yerler bakımından zengin bir şehir olduğunu daha önce de söylemiştik Zonguldak'ta yer alan Filyos kalesi adeta tarihe ışık tutuyor. Filyos kalesi Zonguldak'ın Çayçuma ilçesinde yer almaktadır. Kalenin orta çağ döneminde yapıldığı bilinmektedir. Kale yapılırken oldukça büyük ve iri taşlar kullanılmış. Bu şekilde kale günümüze kadar gelmeyi başarmış bir kaledir. Yaz mevsiminde turist çeken bir şehir olan Zonguldak şehre gelen turistlerin ilgi odağı haline gelmiş bir kaledir.

Ereğli Müzesi

Ereğli Müzesi 

Yapımı Osmanlı imparatorluğu döneminde 2. Abdülhamit padişah iken yapıldığı bildirilmektedir. Halil Paşa konağı o zamanlar Osmanlı devletinde Sancak beyi olan Halil Paşa tarafından yaptırılmış olan bir kaledir. Kalenin yapım yılı 19. yüzyılın sonlarına doğrudur. Zamanında okul olarak kullanılmıştır. Konak günümüzde müze olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir.

Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası 

Daha önce pek çok mağara görmüşsünüzdür. Fakat Zonguldak'ta bulunan bu Gökgöl mağarası daha önce görmüş olduğunuz tüm mağaraları sizlere unutturacak. Oldukça görkemli ve eşsiz güzelliğe sahip Gökgöl mağarası aynı zamanda şifalı bir mağaradır.

Fetih çınarları

Fetih çınarları 

Fetih çınarları İstanbul'un fethinden sonra Zonguldak şehrine Fatih Sultan Mehmet'in emri ile dikilen çınarlardır. Fetih çınarları 8 büyük çınardan oluşmaktadır. Yaklaşık olarak 600 senelik çınarlar görenleri büyülemeye devam ediyor. Fetih çınarları mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasında yer almaktadır.

Cehennem Mağarası

Cehennem Mağarası 

Zonguldak'ta doğal yerler bol olduğunu defalarca dile getirmiştik. Cehennem mağarası da şehirde bulunan mağaralardan biridir. Cehennem mağarası Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yer almaktadır. Cehennem mağarası içi surlarla dolu olan bir mağaradır. Ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Cehennem mağarası en çok ziyaret edilen doğal yerlerden biridir.

Kızılcapınar

Kızılcapınar 

Zonguldak'ta 1990'lı yıllarda yaptırılmış olan Kızılcapınar baraj gölü muhteşem bir doğal manzaraya sahiptir. Kızlar çayı üstünde yer alan Kızılcapınar baraj gölü Dünya'nın en güzel manzarasına sahip doğal yerlerinden biri olduğuna emin olabilirsiniz.

Sofular Mağarası

Sofular Mağarası 

Mağaraları ile ünlü bir şehir olan Zonguldak, sofular mağarası görülmeye değer olan bir mağara. Sofular mağarasının oluşumu M.Ö yıllara dayandığı tahmin edilmektedir. Oldukça eski bir tarihi olan sofular mağarasının içerisinde yer alan bir görkemli oda da mevcuttur. Sofular mağarası ihtişamlı mağaralar arasında yer almaktadır. Zonguldak'a bir gün yolunuz düşerse mutlaka bu mağaraya uğrayarak tarihin tozlu sayfalarında gezintiye çıkabilirsiniz.

Ereğli Kalesi

Ereğli Kalesi 

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde ki en meşhur tarihi yapıdır. Ereğli kalesi Bizans döneminde yapılmış olan bir kaledir. Bu yüzden yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerin başında yer alıyor. Ereğli ilçesinden geçerken mutlaka Ereğli kalesine de uğramayı unutmayın. Çünkü Ereğli kalesi günümüze kadar orijinalliğini korumayı başarmış olan bir kaledir. Ayrıca bu kaleden Zonguldak şehrini de tepeden izleyebilirsiniz.

MİLLİYET