Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 29-08-2021 12:15   Güncelleme : 29-08-2021 16:47

ZONGULDAKLI DİYETİSYEN'DEN YAZ SONU ÖNEMLİ UYARILAR

Yaz aylarının bitmesine az bir süre kala Zonguldaklı Diyetisyen Tuğçe Çetin, önemli uyarılarda bulundu.

ZONGULDAKLI DİYETİSYEN'DEN YAZ SONU ÖNEMLİ UYARILAR

Yaz aylarının bitmesine az bir süre kala Zonguldaklı Diyetisyen Tuğçe Çetin, önemli uyarılarda bulundu. 

Yaz mevsiminin son haftalarında D vitamini depolanması konusunda uyaran Diyetisyen Tuğçe Çetin, bol bol güneş ışığını önerdi. D vitamininin önemine de dikkat çeken Diyetisyen Çetin, “Yaz aylarının bitmesine az bir süre kaldı. Bu süre zarfında güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamini depolarımızı doldurmak elimizde.
D vitamininin beslenmede önemli olan iki yapısı vardır. Bunlar D2 ve D3 yapılarıdır. D3 yapısı insanda UV ışınlarıyla vücutta sentezlenir. Yaklaşık olarak D vitaminini %80-90 ‘ı deride UV ışınları sayesinde sentezlenmektedir.
D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Besinler D vitamini için ikincil kaynaktır. Peki, hangi besinler D vitamini içeriyor dersek.
Yağlı balıklar; somon, ringa, uskumru, ton balığı, balık yağı ve yumurta sarısı ile D vitamini ile zenginleştirilmiş besinler (tahıllar, süt, tereyağı ve margarin gibi ) temel D vitamini kaynaklarıdır.
Fakat bu besinler günlük beslenme ile D vitamini eksikliğini gidermek için yeterli değildir.  Bu yüzden güneş ışınları yolu ile D vitamini sentezlemek için uygun koşulları sağlamak önemlidir. Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-15.00 arasındaki saatlerde 10-15 dakikalığına, güneş kremi kullanmadan, diz ve dirseklerden aşağısını güneş ile temas etmesi yeterli olur. Güneş koruyucu krem kullanımı D vitamini oluşumunu önler bu yüzden güneş koruyucu krem kullanmadan ve güneş ışığına direk temas gereklidir. Pencere veya cam arkasındayken D vitamini sentezi oluşmaz.  Ayrıca D vitamini ile zenginleştirilmiş ürünler ve D vitamini takviyesi  (doktor kontrolünde olmak koşuluyla ) kullanılabilir” dedi.