Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 08-09-2021 14:56   Güncelleme : 08-09-2021 20:46

ZONGULDAKLI BALIKÇILAR YENİ SEZONA UMUTSUZ BAŞLADI

Denizlerde av yasağı 1 Eylül itibariyle sona erdi ancak; balıkçılar yeni sezondan umduğunu bulamadı. Zonguldaklı balıkçılar, palamut döneminde umutsuzluğa kapıldı. İstavrit ve yerli hamsi ise, Zonguldak halkının adeta cebini yaktı.

ZONGULDAKLI BALIKÇILAR YENİ SEZONA UMUTSUZ BAŞLADI

Denizlerde av yasağı 1 Eylül itibariyle sona erdi. Zonguldaklı balıkçılar da 'vira bismillah' diyerek ağlarını denize bıraktı. Ağlar denize bırakıldı ancak; umutlar, bu sene de beklentiyi karşılamadı. Deniz sıcaklığının fırtına ile beraber düşmesi, balığın şoka uğramasına neden oldu. Yerli hamsi tezgahlarda yerini aldı ama, balıkçılar; bu sefer de hamsinin bu kadar erken boy göstermesinden tedirginlik yaşadı. 

Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan, sezonun beklentilerin çok altında başladığını, büyük umutla beklenen palamutun ise Zonguldak'ta olmadığını söyledi. Kayhan; "2021-2022 sezonunu açmış bulunmaktayız. Malesef beklediğimiz gibi balıkçılık olmadı... O da hava şartlarına bağlı. Balık havyarını döktüğü, deniz sıcaklığı da uygun olduğu sürece balık yavrulayıp büyüme şansını elde edecek. Sezona iyi başlamadık... Beklediğimiz balık ilk başta palamut balığıydı. Palamut, şu anda Zonguldak'ta hiç yok. Çıkan istavrit balığı var ama, onun da tezgahlara yansıması çok pahalı." diye konuştu.
Balıkçı Zeki Beybeyoğlu da tezgahlar da istavritin bol olduğunu, palamutun ise olmadığını yineleyerek; "Öncelikle bütün balıkçıların yeni sezonu hayırlı uğurlu olsun. Havalar tabiki tam soğumadı. Şu an palamut mevsimi ama palamut gözükmüyor. Bekliyoruz ama 10 gün oldu bir şey gözükmedi. İstavrit bol, mezgit buranın yöresel balığı.. Her zaman var. Ege'den uskumru ve hamsi geliyor. Henüz bolluk yaşanmadı." ifadesini kullandı. 
Zonguldak tezgahlarında istavrit 25, mezgit ve hamsi ise 30 liradan satışa sunuluyor... Balıkçılar, hamsinin bol olması durumunda, fiyatların düşeceğini belirtiyor.
Haber:Duygu ELMA