Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 19-05-2021 15:03   Güncelleme : 19-05-2021 17:43

"ZONGULDAK, SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKEN İLLERİN BAŞKENTİ DURUMUNA GELDİ"

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, maden işçilerine aşıda öncelik verilmemesini bir kez daha eleştirdi. Yavuzyılmaz; "Bu aşamadan itibaren madencilere aşı yapmak, artık öncelik vermek anlamına gelmiyor. Bundan sonra yapmak ve yapmamak arasında bir tercihleri var ve bir an önce de yapmaları gerekiyor." ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, maden işçilerine aşıda öncelik verilmemesini bir kez daha eleştirdi. Yavuzyılmaz; "Bu aşamadan itibaren madencilere aşı yapmak, artık öncelik vermek anlamına gelmiyor. Bundan sonra yapmak ve yapmamak arasında bir tercihleri var ve bir an önce de yapmaları gerekiyor." ifadesini kullandı.
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Emeğin Başkenti olarak  bilinen ve kömür denince akla ilk gelen Zonguldak'ta, maden işçilerinin aşıda öncelik listesine alınmamasını bir kez daha eleştirdi. Milletvekili Yavuzyılmaz, kömür ocaklarında çalışan 7 bin 900 işçinin salgın sürecinde zor koşullarda kömür üretimi yaptığını ancak; buna rağmen aşı listesine alınmamasına tepki gösterdi. Aşılamanın başladığı günden bu yana büyük bir zaman kaybının yaşandığını vurgulayan Yavuzyılmaz; "Bildiğiniz gibi Türkiye’de ilk aşılama başladığında aşıda öncelikli meslek grupları açıklandı, uzun bir listeydi bu. Bu listenin hiçbir yerinde madencilere yer verilmedi. Bu çok acı. Bu, aslında AK Parti hükümetinin ne madencileri, ne emeği, ne Zonguldak’ı, Zonguldaklıyı aslında hiç anlamadığını gösteriyor. Sorunlarını anlamadığını, analiz etmediğini, Zonguldak’ta madencilere aşıda öncelik verilmediğinde bunun nelere mal olacağını hesap etmediğini gösteriyor. 
Bir aşılama takvimi uygulandı, uygulanmaya devam ediyor bu aşamadan itibaren madencilere aşı yapmak, artık öncelik vermek anlamına gelmiyor. Bundan sonra yapmak ve yapmamak arasında bir tercihleri var ve bir an önce de yapmaları gerekiyor. Ancak olanda oldu bugüne kadar maalesef. 10 ile 50 işçinin bir arada kafeslerle yerin yüzlerce metre altına indiği ve birlikte çalıştığı bu sektörde maalesef madenciler pozitif vakaları ile birlikte Zonguldak’ın tüm ilçelerine, kendi köylerine, mahallelerine Koronavirüsü yaydılar veya aldıkları Koronavirüsü maalesef madenlerde yaydılar." dedi.

"MÜJDE VERMEYE KALKACAKLARSA, BUNUN ADI ARTIK MÜJDE DEĞİL!"

Salgın sürecinde Zonguldak'a gereken hassasiyetin gösterilmediğine işaret eden CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz; "Bundan sonra da ‘madenciye biz aşıda öncelik tanıdık’ diye bir müjde vermeye kalkacaklarsa onun adı maalesef müjde değil, bunun adı artık günü kurtarmaktan ibaret olan bir davranışa dönüşür. O nedenle çok gecikildi. Zonguldak’ta maske dağıtılmadı, Zonguldak’a Koronavirüs testleri, hızlı tanı kitleri tüm Türkiye’den daha geç geldi. Zonguldak’ta hala yeterli sayıda PCR test cihazı yok. Zonguldak’ta yeterli sayıda doktor yok. Yeterli sayıda hemşire, hasta bakıcı, ambülans şoförü yok. Var olan sağlık emekçileri 24 saat gece gündüz demeden fedakarca ölümle burun buruna çalışıyorlar. Ancak Zonguldak sağlık sisteminin çöktüğü bir şehir durumunda. Yani sağlık sistemi çöken illerin başkenti durumuna geldi. O nedenle ümit ediyorum en yakın zamanda bu sorunlar belirli ölçüde çözülür. Ancak bunları çözmek için bir yara bandı ile yarayı kapatmak değil, Zonguldak’ın sağlık sisteminin ameliyat olması gerekir." ifadelerine yer verdi. 

"KİMSE CEBİNDEN PARA VEREREK VATANDAŞA HİZMET ETMİYOR!"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Zonguldak hakkında görüşmelerin sağlanacağını söyleyen Yavuzyılmaz, yetkilileri göreve davet etti. Verilen hizmetlerin zorunluluk olduğuna vurgu yapan Yavuzyılmaz, sert tepki vererek; "Bu konu ile ilgili ben Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergeleri verdim aynı şekilde Sağlık Bakanlığı ile de yoğun görüşmeler halindeyim, hatta bir iki gündür de Sağlık Bakanı ile bir görüşme trafiği oluşturuyoruz. Dolayısı ile bu sorunların hepsini çözmek zorundalar. Verdikleri hizmetler vatandaşın vergileri ile zaten oluşturmak zorunda oldukları  hizmetler. Yani hiç kimse cebinden para vererek aslında vatandaşa hizmet etmiyor. O nedenle de ortaya koydukları çalışmalarla ilgili ben teşekkür etmiyorum, çünkü bu onların görevi. Tıpkı benim de milletvekili olarak yaptığım çalışmalarla ilgili her hangi bir teşekkür beklememem gibi bunun benim görevim olmasından kaynaklı yaptığım çalışmalar olduğu için aynı şekilde de onlara da teşekkür etmiyorum." diye konuştu.

Haber:Duygu ELMA