Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 06-04-2021 13:48   Güncelleme : 06-04-2021 18:20

'ZONGULDAK AMFİBİ VE SÜRÜNGENLERİ' SERGİSİ AÇILDI 

Zonguldaklı Mağara Araştırmacısı Engin Zaman, Prof. Dr.Ufuk Bülbül ve Dr.Halime Koç Gür ile beraber kentte yer alan 29 sürüngenin anlatıldığı fotoğraf sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde açıldı. 

'ZONGULDAK AMFİBİ VE SÜRÜNGENLERİ' SERGİSİ AÇILDI 

Zonguldaklı Mağara Araştırmacısı Engin Zaman, Prof. Dr.Ufuk Bülbül ve Dr.Halime Koç Gür'ün  8 yıl süren arazi çalışmalarının tamamlanmasıyla kentteki 29 sürüngenin yer aldığı fotoğraflar sergilendi. Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde yapılan açılışa; sergi sahipleri, sanatseverler ve vatandaşlar katıldı. Prof.Dr. Ufuk Bülbül, sergi konusunda ilişkin yaptığı açıklamada; "Bugün Zonguldak ilinde keşfetmiş olduğumuz şimdiye kadar ki arazi çalışmalarında 29 anfibi sürüngeni sergilemek halka tanıtmak ve yine bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan bilgi ve birikimlerimize dayalı yazdığımız ve geçen ay basılan Zonguldak anfibi sürüngenleri adlı kitabımızı tanıtmak istedik." dedi.
Mağara Araştırmacısı Engin Zaman da; "Yaptığımız bu çalışmayı sergilemekteki amacımız sadece kitapla değil daha geniş kitlelere ulaştırmak. Zonguldak’ta yaşayan canlıları insanların tanımaları, öğrenmeleri hangisi zararlı değildir, gereksiz yere öldürmelerinin önlerine geçmek; bir de şu an da göremedikleri canlıları görebilmek ve tanıtmak amacıyla bu çalışmaları yaptık." ifadelerine yer verdi.

Haber:Duygu ELMA