Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 29-05-2021 15:17   Güncelleme : 30-05-2021 11:33

UZUN:”BALIKÇILARIMIZI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun,kentte bulunan balıkçıların barınma sorunlarına değinerek bir açıklamada bulundu.

UZUN:”BALIKÇILARIMIZI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun,kentte bulunan balıkçıların barınma sorunlarına değinerek bir açıklamada bulundu.Başkan Uzun,Zonguldak Limanı’nın Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) ait olmasından dolayı,Valiliğin ve Belediye Başkanlığı’nın uygulamalarından kaynaklı balıkçıların barınma sorunu yaşadıklarını dile getirdi.Ayrıca Uzun,balıkçıların yüksek mazot fiyatları ve Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün  düzenlemeleri  karşısında ,sahil güvenliğin  kendilerine uyguladığı bir çok keyfi cezadan dolayı mağdur olduklarını ifade etti. Merkez İlçe Başkanı Uzun’un açıklaması şöyle;

 

 

“İlimiz sınırları içerisinde balıkçılık faaliyetinde bulunan profesyonel  ve amatör  tekne sahibi balıkçılarımızın, Zonguldak Limanının T.T.K ‘ya ait olmasından dolayı son yıllarda Valiliğimizin ve Belediye Başkanlığının uygulamalarından kaynaklı ciddi bir barınma sorunu ortaya çıkmıştır.

Zonguldak Limanının yapılışından itibaren balıkçılık ve barınma faaliyetlerini Liman içerisinde sürdüren , amatör ve profesyonel  Karaelmas Su Ürünleri Kooperatifi üyesi dahil 150 civarında balıkçımız limandan çıkartılarak maddi ve manevi olarak mağdur edilmiştir.

Kendilerine Kilimli ve Kozlu barınaklarında yer gösterilmiş ancak ,Kilimli balıkçı barınağının kapasitesi 75 kayık olup  şu an 120 -130 arası kayık bulunmakta .Kozluy balıkçı barınağının kapasitesi 275 kayık olup ,şu an 450’nin üstünde kayık bulunmakta .Kapasitenin üstündeki  bu  doluluk yüzünden en ufak bir dalgada birçok kayık hasar görmektedir.

Balıkçı arkadaşlarımız kendilerine seçimlerden önce verilen sözlerin tutulmadığını ,kendilerine yapılacak yeni düzenlemelerde ,yer verileceğinin vaat edildiğini ancak seçimden sonra sahil liman  projesi  hayata geçtiğinde kendilerinin yok sayıldığını ,Zonguldak Belediyesine  bugüne kadar 6 adet plan proje sunduklarını ama hiçbirinin kabul görmediğini ,istediklerinin sadece Merkez İlçe içerisinde  kıyıda kalan  uygun bir alanda barınak yönetmeliğine uygun bir balıkçı barınağı yapılması olduğunu dile getirdiler .

Ayrıca Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 3 metreden 6 metreye kadar olan kayıklardan 1100 TL kayık bağlama parası talep ettiğini , Kilimli barınağında bu meblağın 700TL olduğunu  diğer barınaklarda da farklı olduğunu  bunun neye göre belirlendiğini  bilmek istediklerini belirttiler .

Mazot fiyatlarının fahiş artışı ve Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün  düzenlemeleri  karşısında  sahil güvenliğin  kendilerine uyguladığı bir çok keyfi cezanın bulunduğunu ,bazı balıkçı arkadaşlarımızın 3.000 TL ile 20.000 TL arasında değişen cezalar yediğini ve yaşadıkları diğer sorunları  rapor haline getirdik.Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na sunmak üzere hazırladık .

Karadeniz’in en lezzetli balığının bölgemizde avlanan balıklar olduğunun gözetilerek ,balıkçılarımızın desteklenmesi ve sorunlarının çözülmesi için her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz .”