Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 07-11-2021 12:54   Güncelleme : 07-11-2021 20:47

"UZUN MEHMET'İN BULDUĞU TAŞKÖMÜRÜ, TÜRKİYE'YE BIRAKILMIŞ BİR MİRASTIR"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Murat Pulat, “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömürün Bulunuş Günü” dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Murat Pulat, “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömürün Bulunuş Günü” dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Taşkömürü’nün ülkenin kalkınmasında taşıdığı öneme dikkat çeken Pulat, “İlimizde Karaelmas’ın serüveni 8 Kasım 1829 yılında Uzun Mehmet’in taşkömürü bulmasıyla başlamıştır.  Türkiye’nin ekonomik alt yapısının oluşumunda ve kalkınmasında çok büyük bir pay sahibi olan taşkömürü, Zonguldak ekonomisine can vermiş, kentimizin geçim kaynağı olmuştur” dedi. 

Taşkömürü’nün ülkeye ve Cumhuriyete olan katkısından da bahseden İş Başkanı Murat Pulat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Taşkömürünün önemi Zonguldak’ın Cumhuriyetinin ilk kenti olmasını sağlamıştır. Zonguldak'ın varlığı taşkömürünün varlığına bağlıdır. Başta elektrik santralleri olmak üzere, kok fabrikalarında, demir-çelik ve diğer sanayi üretimindeki en önemli hammaddesi taşkömürü olmuştur.
Taşkömürü yıllar içinde, Türkiye'nin milli serveti olmuştur. Kentimizin geçim kaynağı olan taş kömürü, Zonguldaklının ellerinin karası, alnının akıdır.
8 Kasım 1829'da Uzun Mehmet'in bulduğu taşkömürü hem Zonguldak'a, hem de Türkiye'ye bırakılmış bir mirastır. Bu mirasa sahip çıkarak, taş kömürünün önce şehrimizin sonra ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında yer tutacak büyüklüğe erişmesini sağlamak bizlerin en büyük görevidir.
Bu duygu ve düşüncelerimizle  dünyada ve ülkemizde maden kazalarının yaşanmadığı günlerin temennisiyle ,başta taşkömürünü bularak ilimizin kalkınmasına katkı sağlayan Uzun Mehmet olmak üzere, bu uğurda can veren maden şehitlerimizi saygıyla anıyor, 8 Kasım Uzun Mehmet’in kömürü buluşunun yıldönümünü kutluyoruz.”