Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 29-09-2021 15:33   Güncelleme : 29-09-2021 18:43

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ARASINDA TÜKETİCİ HAKLARI KONULU AFİŞ TASARIM YARIŞMASI BAŞLADI

Ülke genelinde Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversiteler için Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı içerisinde “Tüketici Hakları” konulu, Afiş Tasarım Yarışması düzenlendi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ARASINDA TÜKETİCİ HAKLARI KONULU AFİŞ TASARIM YARIŞMASI BAŞLADI

Ülke genelinde Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversiteler için Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı içerisinde “Tüketici Hakları” konulu, Afiş Tasarım Yarışması düzenlendi. Yarışma için başvuruların 13 Eylül 2021 - 28 Ocak 2022 tarihleri arasında olacağı belirtildi.Düzenlenecek yarışmaya Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Tasarımı, İletişim ve Tasarımı, İletişim Bilimleri, Medya ve Görsel Sanatlar, Halkla ilişkiler ve Reklamcılık vb bölümlerinde ön lisans, lisans veya yüksek lisans öğrencilerinin katılacağı duyuruldu.Duyuruda yarışmanın amacının üniversite öğrencilerini bilinçli tüketim ve tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek amacıyla  farkındalık yaratmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve özgün tasarımlar üretmesini teşvik etmek, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve kalıcı eserler bırakmaya özendirmek amacıyla yapılacağı bildirildi.Yarışma için detaylar şöyle;

• Yarışmaya katılım ücretsizdir.
• Ticaret Bakanlığı temsilcileri, Jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.
• Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelerin Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Tasarımı, İletişim ve Tasarımı, İletişim Bilimleri, Medya ve Görsel Sanatlar, Halkla ilişkiler ve Reklamcılık vb bölümleri öğrencileri için yapılacaktır.
• Her öğrenci yarışmaya yalnız bir eserle katılabilecektir.
• Tasarımı yapılan afişler 50x70 cm boyutlarında dikey formatta olmalıdır.  Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılacak ancak tüm sözel içeriğin Türkçe olması gerekmektedir. 
• Katılımcıların tasarladıkları afişler, endüstriyel baskı teknikleri ile üretilebilecek nitelikte olmalıdır. El çizimi ile üretilmiş tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
• Afiş tasarımları 3 farklı dijital dosya biçiminde (Jpeg, PDF ve orijinal çalışma dosyası) Taahhütname ile Muvafakatname ile birlikte afisyarisma@ticaret.gov.tr  ve e.vural@ticaret.gov.tr adreslerine birlikte WeTransfer ile dijital olarak ulaştıracaktır. 

• Katılımcılar Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesi http://ticaret.gov.tr adresinden ve Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü web sitesi https://tuketici.ticaret.gov.tr/ adresinden ayrıca https://www.facebook.com/etuketici/ ve https://twitter.com/etuketici ile www.instagram.com/etuketici sosyal medya hesaplarında yer alan “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve İkincil Mevzuatlar”, “Kurumsal Kimlik Kılavuzu”, “Katılım Formu ve Taahhütname”,  “Yarışma Şartnamesi” ve “Muvafakatname” ye ulaşabilir.
Katılımcılar Eserleri ile birlikte “Katılım Formu ve Taahhütname” ile Muvafakatnameyi doldurmak ve eserlerini teslim etmek suretiyle başvuru yapabilirler.
• Teslim tarihinden sonra yarışma sekretaryasına ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ :
İlk Başvuru Tarihi    :    13 Eylül 2021 - 28 Ocak 2022 tarihleri arası
Başvurular 13 Eylül 2021’de başlayacak 28 Ocak 2022 ye kadar gönderilecektir.
Eserlerin Son Teslim Tarihi    :    28 Ocak 2022 Cuma (mesai bitimine kadar)
Seçici Kurul Değerlendirmesi    :    08-14 Şubat 2022
Ödül Kazananların Açıklanması    :    Ayrıca Duyurulacaktır. 
(Ödüle layık görülen eserlerin derece sıralaması Geleneksel Tüketici Ödülleri tören öncesinde belirtilmeyecektir.)
Ödül Töreninin Düzenlenmesi    :    Ayrıca Duyurulacaktır.
Eserlerin Sergilenmesi    :    Geleneksel Tüketici Ödül Töreni Günü Dijital Olarak Sergilenecektir. 

ÖDÜLLER :
Birinci, ikinci, üçüncü, Dördüncü ve Seçici Kurul Özel Ödülü ile Sergilemeye hak kazanan bu
öğrencilerin eğitim gördüğü Üniversitelere tablo-2 deki ödüller verilecektir.
Öğrenciye Verilecek Ödül
Birincilik LAPTOP 
İkincilik NOTEBOOK Üçüncülük GAMİNG KULAKLIK 
Dördüncülük AKILLI TELEFON 
Seçici Kurul Özel Ödülü TABLET 
Sergilemeler
(10 Adet) BLUETOOTH KULAKLIK 
Ankara dışından Sergileme ödül alacak haricinde diğer ödüle layık görülen katılımcılar Ankara’da yapılacak ödül törenine yanında 1 (bir) kişi ile katılabilecek ve yol, konaklama giderleri Bakanlıkça karşılanacaktır. Sergileme ödülü alacak öğrencilere bulundukları ilde Ticaret İl Müdürlükleri tarafından ödülleri teslim edilecektir.

Katılımcılar, “Tüketici Hakları” ana teması çerçevesinde eserlerini bunlarla sınırlı kalmayacak şekilde aşağıdaki anahtar kelime ve kavramlardan yola çıkarak oluşturabilir.
a) Tüketici b) Tüketim c) Ayıplı Mal d) Ayıplı Hizmet e) Yenilenmiş Ürün f) SERBİS (Servis Bilgi Sistemi) g) GÜBİS (Güvensiz Ürün Portalı) h) TÜBİS (Tüketici Bilgi Sistemi) i) Tüketici Hakem Heyetleri j) Garanti ve Satış Sonrası                          k) Bilinçli Tüketici l) Devre Tatil ve Paket Turlar m) Kapıdan Satışlar n) Mesafeli Satış o) Reklam Kurulu p) Fiyat Etiketleri q) Yerli Üretim r) Online (Mesafeli)Alışverişlerde Dolandırıcılık s) Banka Hizmetleri t) Abonelik Hizmetleri vb. u) Fiyat Etiketi vb. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bulunan iş ve işlemler.