Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 29-03-2021 11:19   Güncelleme : 29-03-2021 23:39

"ULUSLARARASI BİR SÖZLEŞMEDEN ANCAK TBMM KARARI İLE GERİ ÇEKİLMEK MÜMKÜNDÜR!"

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Zonguldak İl Başkanlığı, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali ve Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulması için dava açtı. 

DEVA Partisi, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali ve Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulması için 81 ilde eş zamanlı olarak dava açtı. DEVA Partisi Zonguldak İl Başkanı Fatih Keleş ve partililer de Zonguldak Adliyesi önünde toplanarak konuyla ilgili açıklama yaptı. İl Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Ceren Dermirbas Önaç; "Biz kadına yönelik şiddete sessiz kalmanın, şiddete ortak olmak anlamına geldiğini bilerek; şiddet sustukça çoğalır diyerek, şiddet karşısında susmayacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz. Şiddete uğrayan her bir kadının arkasında susmayan DEVA’lı kadınlar olarak duracağımızın bilinmesini istiyoruz. DEVA YAŞATIR diyerek, şiddetsiz bir Türkiye, şiddetsiz bir Avrupa ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”
Yok hükmündeki karar düzeltilsin! 2011 yılında Ak Parti hükümeti tarafından imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden şimdi, üzerinden 10 yıl geçmişken, sırf bazı kesimleri memnun etmek adına çekilme kararı verilmesi yersizdir, hukuksuzdur, mesnetsizdir. 10 yıl boyunca yürürlükte kalan bir sözleşmeyi sudan bahanelerle, üstelik usule aykırı olarak geçersiz saymaya kalkmak kimsenin yetkisinde değildir. TBMM’den onaylanarak geçen uluslararası bir sözleşmeden ancak TBMM kararı ile geri çekilmek mümkündür. Çıktık, oldu, bitti açıklamaları tek taraflıdır. Hukuken yok hükmündedir. Biz bugün bu hukuksuzluğun, yok hükmündeki çekilme kararının düzeltilmesi için Danıştay’a davamızı açıyoruz. 
İşte tam bu noktada Danıştay yetkililerinden beklentimiz; ‘İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmenin iptali’ ne yönelik açtığımız davanın kararını hiçbir etki altında kalmadan, tüm şiddet gören kadınları vicdanlarında hissederek, vicdanlarının sesini dinleyerek, Türkiye’deki tüm kadınlar için vermeleridir.
Biz inanıyoruz ki Türkiye devleti bir hukuk devletidir.”dedi.