Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 20-06-2021 14:10   Güncelleme : 20-06-2021 20:03

TÜRKMEN VE TOSUN'DAN 21 HAZİRAN MESAJI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ve İl Başkanı Zeki Tosun, Zonguldak'ın Kurtuluşu ve Uzun Mehmet'i Anma Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

TÜRKMEN VE TOSUN'DAN 21 HAZİRAN MESAJI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ve İl Başkanı Zeki Tosun, Zonguldak'ın Kurtuluşu ve Uzun Mehmet'i Anma Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Türkmen ve Tosun, yayımladıkları mesajda günün anlam ve önemine dikkat çekti.
Türkmen mesajında; "Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü ve Uzun Mehmet’i anma günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan AK Parti Milletvekili Polat Türkmen, Taş Kömürü ile birlikte Zonguldak’ın ülkemizin kalkınma lokomotifi olduğunu söyledi.
AK Parti Milletvekili Polat Türkmen, Zonguldak'ın Kurtuluşu ve Uzun Mehmet'i Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi; "Vatanımız için yedi düvele karşı her zaman tek yürek ve tek yumruk olabilen milletimiz Kurtuluş Savaşında düşmanı yenmeyi başarmıştır. I. Dünya Savaşı'nın ardından 1919 yılında önce Zonguldak'ı daha sonra Karadeniz Ereğli'yi işgal eden Fransızlara karşı Anadolu'da başlayan ve bütün yurda yayılan milli mücadele ruhu ile bölgedeki Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti güçlerinin karşı koymasıyla Zonguldak 21 Haziran 1921'de Fransızlardan kurtarılmıştır.
Taşında, toprağında alın teri, şehit kanı ve mücadele olan Zonguldak milletimizin gururlarından olup Gazi Mustafa Kemal'in dediği gibi Zonguldak'ın altındaki madenler ne kadar kıymetliyse bizim nazarımızda da Zonguldak bir o kadar kıymetlidir. Uzun Mehmet'in kömürü bulmasıyla da Zonguldak, sanayimizde önemli bir yere sahip olmuştur.
Karaelmas ile birlikte ekonomik ve toplumsal gelişimde öncü olan Zonguldak 1924 yılında Cumhuriyet'ten sonra ilk il olan vilayet unvanını almıştır.
Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal ve onunla birlikte omuz omuza mücadele eden şehit ve gazi olan tüm ecdadımızı, taşkömürünü bularak ülkemizin ve ilimizin kalkınmasında önemli katkıları bulunan Uzun Mehmet'i ve taşkömürünü alın terleriyle canları pahasına çıkarırken şehit düşen bütün madencilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum." dedi.
İl Başkanı Zeki Tosun da, kentin Uzun Mehmet ile kaderinin değiştiğini belirterek; "Uzun Mehmet’le Kaderi değişen Zonguldak kalkınmanın lokomotifi olmuştur
Zonguldak’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümünü kutlayan AK Parti İl Başkan Zeki Tosun, Kömürün bulunması ile Zonguldak’ın kaderini değiştiren Uzun Mehmet’i de andı.
Uzun Mehmet’in 1829’da Taşkömürünü bulması ile Zonguldak’ın kaderinin değiştiğini dile getiren Zeki Tosun 21 Haziran 1921’da İşgalci Fransızlardan kentin kurtarılması ve 1 Nisan 1924’te de Cumhuriyetin ilk şehri olması ile Ülke ekonomisinin gelişmesinde ve kalkınmada lokomotif rol oynadığını söyledi.
Tosun açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Kuşkusuz Zonguldak’ımızın gelişmesinde büyük pay sahibi olanların başında 8 Kasım 1829’da taşkömürünü bulan Uzun Mehmet gelmektedir. Uzun Mehmet’in kömürü bulmasıyla Zonguldak daha da bir önem kazanmıştır. Birinci dünya savaşından sonra vatan topraklarının işgali sırasında taş kömürünün de önemini bilen Fransızlar Zonguldak’ı işgal etmişlerdir. Bağımsızlığını, vatanını ve sahip olduğu değerlerini canından, malından aziz bilen Türk milleti, bu yolda tüm varlığını feda etmiştir. Zonguldak halkımızın şanlı direnişi karşısında Fransızlar 21 Haziran 1921 de şehri terk etmişlerdir.
Zonguldak, Cumhuriyetimizin kuruluşunun ardından, 1 Nisan 1924’te il olmuş ve “Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il” olma unvanını almıştır. Taşkömürünün 1848 yılından itibaren üretilmeye başlanmasıyla birlikte ülkemizin sanayileşmesinde, ekonomik ve toplumsal gelişiminde de Zonguldak hep lokomotif görevi üstlenmiştir.
Bu duygu ve düşüncelerle; Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutluyor, başta Uzun Mehmet olmak üzere havzayı bugünlere taşıyan, bu uğurda canını feda eden maden şehitlerimizi ve bütün şehit ve gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.” ifadelerine yer verdi.