Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 23-04-2021 21:59   Güncelleme : 24-04-2021 03:38

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 101 YAŞINDA

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101'inci yılında ilk tören Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlendi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 101 YAŞINDA

Türkiye Büyük Millet Meclisi 101 yaşında.Kovid 19 salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da kutlamalar buruk, törenler sade... Egemenliğin millete verilişinin 101'nci yılında ilk tören Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlendi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop Atatürk anıtına çelenk bıraktı.Meclis Başkanı Şentop ilk törenin ardından, devlet erkânı ile birlikte Anıtkabir'e çıktı.Birinci Meclis'te de tören yapıldı.
TBMM'nin açılışının 101. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclisteki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.
Törende, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Atatürk Anıtı'na kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Törene, TBMM Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Haydar Akar ve Nimetullah Erdoğmuş, Başkanlık Divanı üyeleri, AK Parti Grup Başkanvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Cahit Özkan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis İdari Amiri Erkan Haberal, milletvekilleri ile TBMM idari personeli katıldı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop TBMM'deki törenin ardından devlet erkanı ile birlikte Anıtkabir'e, Atatürk'ün manevi huzuruna çıktı.
Şentop, mozoleye çelenk bıraktı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal marşı okundu.
Anıtkabir'deki törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bazı bakanlar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve devlet erkanı katıldı.
Törene koronavirüs tedbirleri kapsamında basın mensupları alınmadı.
Meclis Başkanı Şentop daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.
23 Nisan dolayısıyla Birinci Meclis'te de tören düzenlendi.
Tören, Birinci Meclis'te ilk konuşmayı yapan Sinop Mebusu Şerif Bey'in konuşmasının ses kaydının dinletilmesi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar komuta kademesi ve milletvekilleri katıldı.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk da beraberindeki heyetle Anıtkabir'i ziyaret etti.
Mozoleye çelenk bırakan Selçuk, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.